Büyücülük Dünyasında Nasıl İletişim Kurulur? İletişim Araçları Nelerdir?

Harry Potter’daki büyücülük dünyasında iletişim deyince ilk aklımıza baykuşlar ve onların taşıdığı mektuplar geliyor olabilir ama Harry Potter’da belki fark ettiğimiz belki de gözümüzden kaçan başka birçok iletişim yöntemi var. Bu yazımda sizlere J.K Rowling ‘in büyücülük aleminde ne tür iletişim araçları/yöntemleri var ve bunlardan bazılarını ne zaman nerede gördük onlardan bahsedeceğim.

Baykuş Postası

İlk aklımıza gelen ve kitaplarda bol bol okuduğumuz, filmlerde de bol bol gördüğümüz baykuş postası ile başlayalım. Bu haberleşme yöntemini ilk olarak Harry’ye gelen Hogwarts kabul mektubunu getiren baykuşlar ile gördük. Onun da öncesinde mektup tercih edilen bir iletişim yöntemi olarak bize sunulmuştu; örneğin Dumbledore minik Harry’i Dursley’lere teslim ettiğinde bir de yanına mektup bırakıyordu. Baykuşlar postacılık yapmasa da mektup büyücülük dünyasında tercih edilen iletişim yöntemlerinden biri. Yazılı mektuplar dışında almaktan pek de hoşnut olmayacağınız tarzda bir mektup türü daha var: Çığırtkan. İkinci kitapta tanıştığımız Çığırtkan (Howler); Ron Weasley’i azarlayan annesi Molly Weasley’nin sesi ile karşımıza çıkmıştı. Bu mektup, normal bir mektup şeklinde gelip büyüyle bir ağıza dönüşerek mektubu alacak kişiye söylenmesi istenen şeyleri söylüyor. Çığırtkan’ı bir de Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda görmüştük. Okul dışında patronus büyüsü kullandığı için Harry’ye okuldan kovulduğunu anlatan bir Çığırtkan gelmişti bakanlıktan. Baykuş posta sisteminin nasıl çalıştığına değinmek gerekirse; şöyle ki genel bir baykuş posta sistemi (owl postal system) içinde büyücülerin bireysel anlamda ya da büyücü kurumlarının kurum adına edindiği baykuşlar bu postacılık sistemine bağlı olarak çalışmaktalar. Örneğin, Harry’nin Sirius ile yazışmalarından bildiğimiz (Sirius Harry’nin Hedwig’i yollamasının tehlikeli olabileceğini düşünüyordu) Harry, Hogwarts’ın posta baykuşlarına gidiyordu.

Gringotts Bankası Posta Sistemi

Gringotts’daki borular boş yere döşenmemiş sevgili Potterhead’ler. Bankanın tesisat boruları ile kâğıttan uçak şeklinde iletilmesi gereken evraklar iletiliyor. Ayrıca güvenlik sebebiyle büyülenmiş olan bu posta sisteminde bazı gizli evraklar açmaması gereken biri tarafından açılırsa o kişiye zarar veriyor.


Sihir Bakanlığı Kağıttan Uçak Notları

Gringotts’daki sisteme benzer bir şekilde bölümler arası bilgi paylaşımı için kullanılan kağıt uçaklar. Onlar, nereye gideceklerini bliyorlar, siz sadece asansöre dikkatli binin.

Sihir Bakanlığı Hoparlörü

Bakanlıkta ana merkezde bulunan hoparlör genel duyurular için kullanılır.

Hogwarts Hoparlörleri

Sırlar Odası ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda gördüğümüz; öğrencilere yapılan anonslar için kullanılan hoparlörler. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Umbridge’in sinir bozucu anonslarından sonra Patil’ler ve Potter Babbling Baverage* iksiri ile bu duruma sabotaj girişiminde bulunmuştur. (*Babbling Baverage iksiri: İçenin anlamsızca konuşmasını sağlayan iksir).

Uçuş Tozu Ağı

Uçuş tozu aslında bir yerden bir yere gitmek için kullanılan bir ağa girmeden önce kullanılan toz. Beden transferini için kullanıldığı gibi sadece kafa transferi için de kullanılabiliyor. Yani bu ulaşım aracı eğer sabit kalmak istediğiniz yeri iyi belirtirseniz gitmeden de diğer tarafla iletişim kurmanızı sağlayabiliyor. Buna Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Sirius’un Harry ile konuşmak için Gryffindor ortak salonundaki şömineden çıkan kafasını örnek gösterebiliriz.

Dumledore’un Ordusu Galleonu / Büyülenmiş Galleon

Hermione’nin yine başarılı büyüsüyle zekice tasarlanmış sahte galleonlar Dumbledore’un Ordusu üyeleri için iletişim aracı olmuşlardı. Bu galleonların üzerindeki rakamlar değişerek grubun bir sonraki buluşma tarihini ve saatini gösteriyorlardı. Değişme büyüsü ile baş galleonda bir değişiklik olduğunda diğer galleonlar ısınarak değişikliği haber ediyordu.

İki Taraflı Ayna

Büyülü bir şekilde birbirine bağlı olan ayna bir çift ayna. Bu aynanın bir eşini Sirius, Harry’ye Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda veriyor. Daha önce Sirius ve Harry bu iki taraflı ayna ile iletişim kuruyorlar. Ama ne yazık ki Sirius’un ölümünden sonra onunla iletişim kuramayacağını bilen Harry kendindeki parçayı kırıyor. Sirius Black’in aile evinde bulunan aynayı Mundungus Fletcher Sirius’un ölümünden sonra Aberforth Dumbledore’a satıyor. Harry ise Dursley’lerin evinden ayrıldığında parçaladığı aynanın bir parçasını bulup yanına alıyor ve Bellatrix’in Hermione’ye işkence ettiği zaman kapalı kaldığı yerde aynada gördüğü mavi gözün sahibinin Albus Dumbledore olduğunu düşünerek ayna aracılığı ile ondan yardım istiyor. Aberforth Dumbledore ise yardım çağrısını alarak Dobby’yi onların yanına gönderiyor.

BONUS:

  • Uzayankulak: Uzayankulak’ı bonus kısmına eklememin nedeni bütün büyücülük dünyasına (seri boyunca henüz) yayılmamış bir Weasley icadı olması ve amacından ötürü tam anlamıyla bir iletişim aracı olmasa da iletişimle ilgili olmasıdır. Uzayankulak Weasley ikizleri Fred ve George’un uzaktaki bir konuşmayı dinleyebilmek için icat ettikleri bir araç. Yoldaşlık’ın kendilerini dahil etmedikleri toplantılarını dinlemek için de Uzayankulak’ı kullanmışlardır.
  • Hogwarts tabloları: Hogwarts tablolarındaki insanlar ile konuşabiliyorsak neden bu tabloları bir iletişim aracı olarak kabul etmeyelim ki. Hatta kapıları açma ya da haber taşıma gibi konularda tablolardaki insanlar sayesinde iletişim sağlanabiliyor. Örneğin, Sirius’un geldiğini Şişman Kadın tablosundan öğrenmiştik veya Aberforth kız kardeşinin tablosu ile Hogwarts’daki direnişe destek verebilmişti.
  • Patronus:Patronus’ların rehberliğini bir tür iletişim yöntemi sayabilir miyiz? Benim fikrimce evet. Örneğin; Severus Snape’in patronusu Harry Potter’ın Gryffindor’un kılıcını bulabilmesi için rehber oluyordu. Snape, Harry ile iletişim kurabilmek için Harry’nin annesi Lily ile ortak Patronus’ununu kullanarak akıllıca bir yol izlemişti.

J.K Rowling’in büyülü dünyasında oldukça çeşitli bir iletişim ağı var. Hem bireysel anlamda hem de kurumsal anlamda bu çeşitlilik mevcut. El yazısı ile yazılmış mektuplar haricinde diğer bütün iletişim yöntemleri bir büyü içeriyor ve iletişim için Muggle araçları da tercih edilmiyor. Benim bu araçlar arasında favorim büyülenmiş galleonlar oldu. Hem okuldaki direnişe karşı akıllıca geliştirilmiş bir yöntem olduğu hem de bir tür alarmlı ajanda olduğu için. Grup toplantılarını bize haber veren ajandamızın cebimizde taşıyabileceğimiz bir madeni para olma fikri hoşuma gitti. Peki büyücülük dünyasında sizin için favori iletişim yöntemi nedir? Sizce daha farklı neler olabilirdi?


Kaynaklar (kullanılan görseller)

1- https://acciomagic.wordpress.com/category/decorations

2- https://chronicdoodler.deviantart.com/art/Tunnels-of-Gringotts-11209651

3- http://harrypotter.wikia.com/wiki/Interdepartmental_memo

4- http://www.ministryofmagic.co/

5- https://twitter.com/hashtag/umbridge

6- https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/floo-powder

7- http://harrypotter.wikia.com/wiki/Dumbledore%27s_Army_coin

8- https://tr.pinterest.com/aceroo/harry/?lp=true

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s