Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

“Ülkedeki hemen her büyücünün evinde, ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?‘ın bir kopyası vardır. Şimdi, sadece kısıtlı bir süre için, Mugglelar da Beşayak’ın nerede yaşadığını, Pofyumak’ın ne yediğini ve niye Hırpı içsin diye dışarı süt bırakmanın iyi bir fikir olmadığını öğrenme fırsatına sahipler.

Bu kitabın satışından elde edilecek kazanç Comic Relief’e gidecek. Bu da kitabı alırken verdiğiniz liraların ve Galleonların, bir büyücünün gücünün çok ötesinde bir sihir yapacağı anlamına geliyor. Eğer bunun elinizi cebinize atmak için yeterli bir sebep olmadığını düşünüyorsanız, tek dileğim, bir gün bir Mantikor’un saldırısına uğradığınızda yoldan geçen büyücülerin sizden daha hayırsever davranmasıdır.”   – Albus Dumbledore
                                                                                    

fantastik-canavarlar-yeni-kapaklariyla

Newton Artemis Fido Scamander’in 1927 yılında yazdığı, büyücü dünyasında Obscurus Yayınevi tarafından basılan bu kitap yıllarca Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda ders kitabı olarak kullanıldı, hala da kullanılmakta. İngiltere’de Bloomsbury (2001), ülkemizde de Yapı Kredi Yayınevi (2002) tarafından mugglelar için sınırlı sayıda basılmış ve kitabın her bir kopyasının geliri dünyadaki en zor şartlarda yaşayan insanlara yardım amacıyla bağışlanmıştır. Öncelikle bunun bir parçası olduğumuz için çok mutluyum.

Peki hayırseverliğin dışında, bu kitap mugglelar için neden bu kadar önemli? Bir gün olur da bu canlılardan biriyle karşılaşırsanız ve yanınızda size yardımcı olacak, sonra da size her şeyi unutturacak, bir büyücü olmazsa ne yapmanız gerektiğini ve aslında delirmediğinizi bilmelisiniz. Okuyacağınız kitap, içinde yetmiş beş tür sihirli yaratığın tanımlandığı, Harry Potter’ın kendi ders kitabının bir kopyasıdır. Bu kopya ne yazık ki tekrar basılmadı ancak hala sahaflarda bulmanız mümkün.

Orijinal dilinde okumak isterseniz, muzipliğin yirminci yılı şerefine Bloomsbury’nin tekrar bastığı ve altı yeni canavarın da eklendiği halini hem e-kitap hem de basılmış olarak bulabilirsiniz.
Son olarak yine orijinal dilinde, cadılar bayramı 2017 itibariyle satışa sunulan resimli özel baskısı da kesinlikle her muggle ve büyücünün elinde olmalı diyorum ve herkese sihirli günler diliyorum!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s