Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm I

01POSTERIN10176_OS_HP7

“Harry, Ron ve Hermione, Lord Voldemort’un ölümsüzlüğününün sırrı olan Hortkuluk’ları yok etmek üzere hayatlarının en tehlikeli görevine girişirler. Bu zorlu yolda tamamen yalnız olan üçlü, birbirlerine her zamankinden daha çok güvenmek zorundalar. Fakat Karanlık Güçler onları birbirinden koparmakla tehdit etmektedir.

 Bu arada Büyücüler Dünyası tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Karanlık Lord, Hogwarts’ın ve Sihir Bakanlığı’nın kontrolünü ele geçirmiş, kendine düşman herkesi tutuklamıştır. Seçimiş Kişi artık bir av haline gelmiştir, Ölüm Yiyenler O’nu Voldemort’a canlı götürmek üzere emir almışlardır.”

 

 Badiparmak Ne diyor?

 

Bizi çok bekletmeden 2010 senesinde yayına giren bu filmde yine David Yates üstleniyor yönetmenlik görevini; senaryoyu tahmin etmek isteyeniniz var mı? ☺ Steve Kloves diyenlere benden beş yıldız! Kendisi senaryo kalemine öyle bir tutunmuş ki filmlerce serinin peşini bırakmamış. Voldemort’un gücüne güç kattığını gördüğümüz serinin son kitabının uyarlaması olan bu film, kitaptan farklı olarak iki parçadan oluşuyor. İşleri güçleri heyecanımıza heyecan katsınlar, “aman şunu nasıl filme uyarladılar, buna ne kattılar, kitaptan yine neleri eksilttiler?” dedirtsinler değil mi(?) Artık Sihir Bakanlığı’nı kontrolü altına alan Voldemort ile Horcruxları bulmak için zamana karşı yarışan Harry, Ron ve Hermione’yi zorlu bir yolculuk bekliyor. Birbiri ardına çözülen bilmeceler ve çözüldükçe daha da çok karmaşıklaşan ipuçlarını takip ederek ilerledikleri bu yolda, bakalım başlarına neler gelecek(?) Bizi üzecek bazı kayıplar ve ‘Ah, burada bitirilir mi ya?!” dedirten bir sonla, son kitabın ilk filmi biraz yavaş bir akışla ilerlemesine rağmen, uzatılmış bir hüzünlü veda tadında.

Filmin Çıkış Tarihi:

İngiltere: 11 Kasım 2010

ABD: 15 Kasım 2010

Türkiye: 17 Kasım 2010

İmdb Puanı: 7,7

Rottentomatoes Puanı: %78(tomatometer) %85 (seyirci)

Yönetmen: David Yates

Senaryo Yazarı: Steve Kloves

Başrol Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Julie Walters, Bonnie Wright, Michael Gambon, Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Maggie Smith, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes

Film Süresi: 146 dk.

Yapımcı Firma: Warner Bros., Heyday Films

Hasılat: 295.983.305 USD

Resmi Fragman: http://hpwishlist.warnerbros.com/wp-content/uploads/HP7.mp4?_=1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s