Pottermore: Yolculuğun Devamı

Şu ahir dünyada kendi kendine yetebilenlerden olmakla övünen bir insanım. Yine de özendiğim bir insan tipi var, diyebilirim. Onların yerinde olmak istediğim tek insan tipi, henüz Harry Potter serisini okumamış olanlar. Zira seride aklımızı yitirmemize neden olan onca heyecanlı olaya yeniden ve hiç bilmiyormuşçasına tanık olmayı isterdim. Yerinde olmak istemediğim insan ise, Pottermore öncesindeki kendim. Zira Harry Potter serisi bittiğinde ve elimizde Fantastik Canavarlar, hatta ve hatta, Lanetli Çocuk bile yokken içine düştüğüm boşluğu size anlatamam. Şimdi ise olmak istemediğim kişi değilim ve olmak istediğim kişiyim. Nasıl mı? Artık Pottermore var. Hadi şu meseleyi konuşalım.

Pottermore Nedir? biçimli gudik bir başlık atıp Google’da tıklanma sayısına oynayabilirdim. Oysa tek isteğim samimi bir şeyler yazmak, gerçekten bir şeyler hissetmek. HP Serisi yedinci kitap ile sona erdiğinde, Potterhead tayfa olarak yeni dedikoduları kimi yerlerimizden uydurmaya başlamıştık bile. Neymiş efendim? JK Rowling ‘Hogwarts: Bir Tarih’i yazmaya başlamış bile ve seri bu kitabın ardından Çapulcular’ın öyküsüyle devam edecekmiş de mişmiş. Hepsi tabii uydurmaydı. Sadece kendimizi avutmak istiyorduk; lakin bu avutma tertemiz ve tutarlı bir hisse dayanıyordu: Harry Potter’ın dünyası bir seri olarak kalmayı değil de Evren olmayı hakediyordu. Tıpkı Orta Dünya gibi, tıpkı Star Wars gibi bu serideki hisler de bir Evren yaratıp ondan sonsuza dek bahsetmemize değecek kadar hücrelerimize işlemişti. Seri bize yetmiyordu. JK Rowling ve hatta onun yolundan gidenler ve dahi biz, bu evrende yolculuğa devam etmeliydik. Öyleyse ilk tanımı yapalım. Pottermore, Büyücülük Dünyasını bir Evren olarak bizlere açan bir giriş kapısıdır.

Şimdi biricik cadımız JK Rowling açısından durumu hissetmeye çalışalım. Harry Potter serisini yazmaya başladığında böylesine kapsamlı bir fenomen olmasını tasarlamadığından eminiz. Serideki kimi minicik tutarsızlıklar veya sonradan eklemeler de bu durumu bize kanıtlayan şeyler. Ancak kendi yeteneği kendini bile aşacak hale geldiğinde Rowling, bu seriyi kaldığı yerden devam ettirme veya eski-usül kitap yazarak devam ettirme riskine giremezdi. Asla eskisi gibi olmayacağını biz nasıl biliyorsak o da biliyor. İşte hem devam etmek hem de devam etmemek istediğinde bir sanatçı ne yaparsa Jo da bunu yaptı: Yeni mecralara yelken açtı. Lanetli Çocuk’un bir tiyatro oyunu olarak yazılması, Fantastik Canavarlar’ın doğrudan film senaryosu olarak kaleme alınması ne kadar doğruysa Pottermore fikri de o kadar doğruydu -hımm yani, şey, II. Pottermore devri diyelim. Du, dur bi’ dakika olaylar karıştı.

Pottermore fikri başlangıçta böyle paragraflardır övdüğüm gibi bir şey değildi. Seriyi önce filmlerden tanıyan ve bugünlerde Millenials diye anılan neslin video oyunlarıyla arasındaki bağı herkesten önce keşfeden Jo, Pottermore’u önceleri online bir oyun deneyimi olarak tasarlamıştı. Pottermore başlangıçta, Seçmen Şapka tarafından binalara ayrıldıktan sonra sene boyu gudik gudik ilkel online yarışmalarla puan topladığımız bir oyun deneyimiydi. Ancak Büyük Britanya’nın en zengin ve en ünlü kadını bunu tasarlarken şu ‘ayrıntıyı’ gözden kaçırmış olmalı: Harry Potter hayranları, seriyi OKUYARAK ona hayran kalmışlardı. Bu insanlar oynama ve tüketme temelli müşteriler değil, edebiyatın değerini bilen hassas ruhlu ve sadık insanlardı. 2012 yılında tanıştığımız ve hemen soğuduğumuz Pottermore deneyimi, JK Rowling tarafından tasarlanmış gibi görünen bir online oyundu ama hatunumuz oyun değil de hikâye yazmakta başarılı olduğunu birkaç yıl sonra hatırlayacaktı.

Bu karanlık dönemi şöyle böyle atlattık, diyelim. II. Pottermore dönemi ise, yazılanların bizden ziyade JK Rowling’e de yetmediği ve hem senaryolar, oyunlar hem de yeni yeni hikâyeler yazdığı döneme denk gelmiş olmalı. Çünkü Pottermore’un dönüşü muhteşem oldu. Her şeyden önce, gerçek Potterhead tayfanın okuma-yazma temelli insanlar olduğunu düşünülürse site yapılandırmaya girdiğinde hala umudumuz vardı. Yeni ve çığır açıcı bir şeyler okumak isteğimiz tükenmemişti ve Jo bir gün sesimizi duyacaktı. Nihayetinde böyle oldu. 2015 yılında yenilenen Pottermore, Harry Potter Serisi ifadesini JK Rowling’in Büyücülük Dünyası olarak değiştirmemize neden olan devrimsel bir hareketti. Artık olay, bir çocuğun hikâyeleri değildi. Mevzular o oraya gitmiş, bu da bunu yapmış gibi bir şey olamazdı. Büyü, sihir, fiziksel olandan uzak bir nedensellik -adına her ne derseniz deyin- bu mecra artık bir evren yaratmıştı. Bu Evren, el yazısıyla logosunu oluşturduğu Pottermore’da ifade edildiği üzere JK Rowling’in Büyücülük Dünyası olmuştu. Yeni Pottermore deneyimi de, siteye farklı okullardan binalarımızın seçildiği bir macera ile kaydolduğumuz ve Patronus’umuzu da yanımıza alarak saatlerce ama saatlerce içinde ‘okuma’ deneyimiyle kaydolacağımız muhteşem bir kaynak olmuştu. Arama çubuğu, ‘keşfet’ kelimesiyle betimlenmişti ve geldiğimiz noktada üç boyutlu Hogwarts turu yapışımızın hemen ardından Sihirli Yaratıkların Bakımı dersindeki tüm yaratıklar için yazılmış makalelere ulaştığımız bir memba olmuştu. Üstelik siteyi yöneten, yönlendiren ve temel içeriklerin hepsini YAZAN kişi JK Rowling’in ta kendiydi. İşte Pottermore, böylece, Yolculuğun Devamı oldu. Büyücülük Dünyası artık hiç bitmeyecekti. Biz bu yolu yürüyorduk ve birlikte olduğumuz sürece nereye gittiğimizin önemi yoktu.

Pottermore, Büyücülük Dünyası kaynağımız. Bu evrendeki her ama her şeye ulaşabildiğimiz ve bugün olmasa da yarın tüm sorularımızın yanıtını o bayıldığımız yazım ve görselleştirme tarzında alacağımız bir site. İçinde bir Potterhead olarak neye bayılıyorsanız tam olarak o var, yolculuğun devamında neye ihtiyacınız varsa orada bulabilirsiniz. Pottermore, tüm kısımlarında makaleler, yan okumalar, görsel şaheserler ve satın alınabilir e-kitaplarla sesli kitaplar içeriyor. Pottermore’da her gün hepimize göre içerikler mevcut. Sitenin, yazarımız İngiliz Edebiyatı’na eserler ürettiğinden mütevellit, İngilizce olması sizi üzüyorsa bu konuda size ukalalık edecek değilim. Pottermore çevirileri yapmak için çalışmalarımız sürüyor ve sizleri bu yolculukta yalnız bırakacak değiliz.

Muziplik devam ediyor. Şimdilik, Nox!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s