Harry Potter Okumak Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapabilir*

İlk kitabı “Harry Potter ve Felsefe Taşı” 20 yıl önce raflardaki yerini aldığından beri, “Harry Potter” serisi pop kültürde büyüleyici bir iz bıraktı. Ama bu hikayelerin bize bıraktığı miras sadece bununla kalmadı: “Harry Potter” nasıl bir insan olduğunuzu da etkileyebilir.
Sağ Kalan Çocuk hakkındaki bu kitapların hayatınızı iyi yönde değiştirebileceği sonucuna varan bazı bilimsel çalışmalar bulunmakta. Okuma eylemi ve “Harry Potter”ın hikayeleri ile ilgili olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki Hogwarts’In büyülü dünyasına dalmanın psikoloji üzerinde bazı faydaları var.

Eğer son 20 yıldır bir mağarada yaşıyorduysanız ve bu sebeple kitabı hala okumamışsanız ( ya da tekrar okumak için bir bahane arıyorsanız), kişisel gelişiminiz için okuyun. Bilime göre “Harry Potter” serisinin sizi genel anlamda nasıl daha iyi bir insana dönüştürdüğüne dair bazı maddeleri sıraladık:

Kitaplar okurun önyargısını azaltmaya yarıyor.
2014 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, “Harry Potter” okuyan çocuklar azınlık gruplara karşı daha az önyargı besliyor ve daha fazla empati duyuyor. Buna neyin sebep olduğuna dair teori ise büyük ihtimalle Harry’nin kitaplarda kendisini devamlı ev cinlerinden tutun ebeveynleri büyü sahibi olmayan(Muggle) ve aşağılayıcı bir şekilde “Bulanık” diye adlandırılan “damgalanmış” gruplarla aynı safta görmesinden kaynaklandığı.

Tesadüf eseri, 2016 yılında yapılan ayrı bir çalışmanın “Harry Potter” okumanın Amerikalıların Donald Trump hakkındaki görüşlerini negatif yönde etkilediği sonucuna vardı. Çalışmada yer alan insanlar kitapları okudukça, Trump’ın Müslüman ağırlıklı ülkelerden gelenlere seyahat yasağı getirme önerisi gibi politik görüşlerine daha az katılmaya başladıkları gözlendi. Bunu ne yönde algılayacağınız size kalmış.

“Harry Potter” kişilik tipiniz hakkında size biraz fikir verebilir.

Sizce bir Hufflepuff’lı mısınız yoksa bir Gryffindor’lu mu? 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre kendinizi ait gördüğünüz Hogwarts binası gerçek kişiliğinize dair bazı özellikler barındırıyor.

Araştırmacılar çalışmaya katılan gönüllülerin, “Harry Potter” hayran sitesi Pottermore’da bulunup uygulanan test sonucunda hangi Hogwarts binalarına yerleştiklerini inceledi. (Hafızalarının tazelenmesine ihtiyaç duyanlar için, her binanın özelliklerini kısaca verelim: Gryffindor üyeleri cesaretleri ve kahramanlıklarıyla bilinirler; Hufflepuff’lar arkadaşcanlısı ve adil olarak nitelendirilirler; Ravenclaw üyeleri hazırcevap ve akıllı sayılırken; Slytherin’e seçilenler hırslı ve kurnaz olarak görülürler.)

Araştırmaya katılan gönüllülere, kabul edilebilirlik, bilme ihtiyacı ve narsisizm gibi özellikler dahil olmak üzere kişilik özelliklerini ölçen bir değerlendirme verildi. Çoğunluğa bakıldığında bu değerlendirme sonucunda elde edilen bireylerin kişilik özelliklerinin her bir Hogwarts binasının streotipleriyle örtüştüğü görüldü. Örneğin, Ravenclaw’a seçilmiş olanların bilme gereksinimleri diğerlerinden daha fazla idi.

Yani bir diğer değişle, “Harry Potter” okumak ve kendinizi bir binaya ait hissetmek teorik olarak kişiliğiniz hakkında bir şeyler söylüyor. Kişilik özelliklerinizi keşfetmek için eğlenceli bir yol değil mi?

Genel anlamda okuma eylemi zihninizi keskinleştirir ve stresi azaltır.

Bütün bunlar sizi ikna etmeye yetmediyse, her zaman okuma eyleminin sağladığı faydalardan bahsedebiliriz. (Ve eğer bir kitap seçecekseniz de, neden bu kitap bilim tarafından da desteklenen bir kitap olmasın ki?)

Araştırmalar okumanın bir çeşit kaçış mekanizması görevi üstlenerek stresi azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Sadece bununla kalmayıp aynı zamanda zihninizi berraklaştırır ve hayatınızın ileriki dönemlerinde hafızanın gerilemesini yavaşlatır. Hatta Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi de düşürür.

Bütün bunlar kulağa bizim türümüzde sihirler gibi geliyor.


*Bu yazı, Lindsay Holmes tarafından Huffington Post için yazılan aynı isimli makalesinden Eksili_Pilav tarafından yapılan çevrilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s