Hortkuluklar: Bir İnsan Kaç Kez Yenilir Kendine

“İraden her şeyi altüst eder ve sonunda seni boğar; kendini düşünme, uzağa bak.”
– Chartier Alain

Bir insan kaç kez yenilir aynı kişiye? Sanırım yenilgilerimizin kime karşı olduğuna göre cevabımız değişecektir. Bir aşkın peşinde yenilgiden yenilgiye koşmak sonsuza dek sürebilir ve ruhumuz yaralansa da parçalanmaz. Bir kardeş ya da dost için yenilgiye uğramak da çoğu kez kendi avuntusunu içinde barındırır. Lakin yenilgilerin en kötüsü kendi benliğimize ve benlik arzularımızın karanlık yanına yenilmek olacaktır. Büyücülük Dünyası’nın en karanlık yol ayrımlarından biri tam da burada karşımıza çıkıyor. Hortkuluklar. İnsan kendi arzuları için, kendi ruhuna kaç kez yenilir ve zavallı bedenini ölümsüz kılmak için kaç kez ruhunu parçalar? Benlik duygusunun, Hortkuluklar yaratıp kendi özünü yok etmeye ulaşacak hale gelmesi ne fenadır. Gelin bu sefer, Hortkulukları ve sihrin karanlık tarafını konuşalım.

Hortkuluk, karanlık bir cadı ya da büyücünün ölümsüzlük amacıyla kendi ruhunun bir parçasını hapsettiği kötücül bir objedir. Bu objeye hapsedilen ruh parçası sayesinde, kendi bedenine ölümcül bir saldırı yapılması halinde bile bir büyücü, hortkuluk sayesinde ruhunun bir parçasının canlı kalmasını sağlar. Böylece ölüm karşısında bir avantaj oluşturur. Hortkuluk yaratmak isteyen bir kara büyücü öncelikle bir cinayet işlemek zorundadır. Bir kişiyi öldürmek, cinayeti işleyen insanın ruhunun bir kısmını parçalar ve parçalanan bu ruh parçasının kara büyü yoluyla bir başka canlı ya da cansız varlığa hapsedilmesi sonucu oluşan Hortkuluk, kişinin bedenen öldürülse bile ruhunun o obje içinde yaşamaya devam etmesini sağlar. Bu yıkıcı etkilere sahip bir üretim sürecidir ve yan etkileri vardır. Kişinin bu şeytani ruh parçasının yeniden bir bedene bürünmesi için ise türlü usuller bulunmaktadır. Bu usuller, yine karanlık büyüler, kan ve cinayet ile harmanlanmış bir dizi uğursuz işlemlerin birleşimidir. Hortkuluk, bir ruh parçası olarak son derece dengesiz bir varlıktır. İçine hapsolduğu nesneyi tamamen kendi emri altına alırken, o nesneye sahip olan veya onu yanında barındıran kimseye de sürekli olarak öfke, kaygı, korku gibi duygular yaşatır. Hortkuluk etkisinde olan bir kişi, dengesiz davranışlar sergiler ve günden güne insani duygulardan sıyrılarak acımasız bir karanlık varlığa dönüşebilir. Temel sevgi ve vicdan anlayışından gittikçe uzaklaşan bu durumdaki bir büyücü için, karanlık sanatların daha derinine inmekten başka bir çare kalmayacaktır; zira büyünün aydınlık tarafını anlayamaz hale gelecektir. Bu durum hortkuluk adına da bir karanlık büyü avantajı sağlar. Hortkuluk, karanlık sanatlara ve yok edilmeye karşı son derece dayanıklı bir varlıktır. Bir hortkuluk, bilindiği kadarıyla, sadece Basilisk Zehri veya Zebaniateşi ile yok edilebilir. Herhangi bir büyü yahut iksir, hortkuluk yok etmek için yeterli değildir. Hortkuluk yapan bir büyücünün de bedeninin ve ruhunun kalan kısımlarının da hasarlı hale geldiği bilinmektedir. Fiziki değişimin yanında korku, kaygı, öfke ve nefret duyguları sürekli hale gelen büyücüde hortkulukların tüm kötücül yan etkileri beden ve ruhunun ana parçasında hissedilir. Hortkulukların bilinen sonlarından biri de Araf Etkisi diye tabir edilebilecek bir sonsuz sıkışma durumudur. Yok edilen bir hortkuluk, bağlı bulunduğu ruh parçası ve et ile kemikten oluşma zavallı bir beden formatında arafta sıkışıp kalır. Ölüm sonrası yaşamda cennet veya cehennem, o ruh parçası için bir ihtimal değildir ve sonsuza dek bir ara dünyada sıkışıp kalır. Bir hortkuluk yapımına dair süreci anlatan iki adet kitap bulunmaktadır. Bunlar Owle Bullock’un yazdığı Karanlık Sanatların Sırları ve Godelot tarafından yazılan En Habis Sihirler adlı kitaplar olup Hogwarts Müdürü Albus Dumbledore tarafından, kendi döneminde okulda bulunan baskıları gizlenmiştir.

Hortkuluk, en avantajlı haliyle tek bir ruh parçasından bir adet olarak yapıldığında güçlü bir varlık olarak kabul edilir. Lakin kendinden önceki sınırların çok ötesinde bir karanlık büyünün peşinde olan Lord Voldemort, birden fazla hortkuluk sahibi olan tek karanlık büyücü olarak bilinir. Hortkuluk kelimesinin bize ilk seferde Lord Voldemort’u hatırlatması hayli anlaşılır bir şey. Büyücülük Dünyası ile tanışmamızı sağlayan Sağ Kalan Çocuk ve onun hikayesi nihayete erdiğinde Karanlık Büyücü Voldemort’un yarattığı hortkuluklar ve onun ölümü yenmek arzusuyla çıktığı yolla kesişmişti. Yine de hortkuluk meselesini anlamak için daha eskilere gitmek gerekecek. Yani, şöyle birkaç bin yıl kadar eskilere. Bilinen ilk hortkuluk, Antik Yunan döneminde yaşamış karanlık bir büyücü olan İğrenç Harpo (Harpo The Foul) tarafından yapıldı. Harpo, bir çok kara büyünün mucidi ve çataldilli bir büyücü olup aynı zamanda bir Basilisk’i evcilleştiren ilk kişidir. Kendi döneminin en karanlık büyücüsü olan Harpo’ya ait hortkulukun ne olduğu ve nasıl yok edildiği hala bilinememektedir. Yine de bir hortkuluk yok etmek için gerekli olan şey basilisk zehri iken yine Harpo’nun bir basilisk evcilleştirmesi ironik bir durumdur. Muhtemelen kendi sonuna sebep olan Harpo sonrasında da bazı büyücülerin hortkuluk sahibi olmaya çalıştığı bilinmektedir. Ne var ki, bilinen hiçbir kara büyücü bu konuda Lord Voldemort kadar ileri gitmemiştir. Voldemort en güçlü sihirli sayı olarak bilinen 7 rakamına duyduğu ilgi nedeniyle 6 adet hortkuluk üreterek ruhunu 7 parçaya bölmek istemiştir. Ancak istemsizce içinde bulunduğu karanlık bir büyü serüveni sonucunda, tam olarak 8 adet hortkuluk sahibi olmuş ve böylece ruhunu 9 ayrı parçaya bölmüştür.

Lord Voldemort’a ait ve onun kendi arzusu ile yaratılan hortkuluklar şunlardır:

  • Tom Riddle’ın Günlüğü – Mrytle Warren’ın öldürülmesinin ardından yaratılan bu hortkuluk, 1993 yılında Harry Potter tarafından bir basilisk dişi kullanılarak etkisiz hale getirilmiştir.
  • Gaunt Yüzüğü – Tom Riddle’ın büyükbabasına ait olan aile yadigarı bu yüzük, Voldemort’un babası olan Tom Riddle’ın öldürülmesinin ardından yaratılmış bir hortkuluktur. Yüzük, 1996 yılında Godric Gryffindor’un kılıcıyla Albus Dumbledore tarafından etkisiz hale getirilmiştir.
  • Nagini (Lord Voldemort’un Yılanı) – Bertha Jorkins’in öldürülmesinin ardından yaratılan bu hortkuluk, 1998 yılında Neville Longbottom tarafından Godric Gryffindor’un kılıcıyla yılanın öldürülmesi ile etkisiz hale getirilmiştir.
  • Salazar Slytherin’in Madalyonu – Kimliği belirsiz bir muggle sokak serserisinin öldürülmesinin ardından yaratılan bu hortkuluk, 1997 yılında, Dean Ormanı’nda Ronald Weasley tarafından Godric Gryffindor’un kılıcıyla etkisiz hale getirilmiştir.
  • Helga Hufflepuff’ın Kupası – Hepzibah Smith cinayetinin ardından yaratılan bir hortkuluktur. 1998 yılında Hermione Granger tarafından bir basilisk dişiyle etkisiz hale getirilmiştir.
  • Rowena Ravenclaw’ın Kayıp Diademi – Arnavutluk’ta yaşayan ve kimliği bilinmeyen bir köylünün öldürülmesinin ardından yaratılan bu hortkuluk, 1998 yılında Vincent Crabbe tarafından ve istemsizce yarattığı Zebaniateşi ile yok olmuştur.

Lord Voldemort’a ait ve onun kendi arzusu dışında yaratılan hortkuluk ve sözde-hortkulukları şunlardır:

  • Harry Potter – Lord Voldemort, Lily Potter’ı öldürmesinin ardından dengesiz ve istemsizce yürüyen bir süreç nedeniyle Harry Potter’ı öldürmek isterken onu dengi olarak işaretleyerek bir hortkuluk haline getirmiş ve kendi ana ruh ve bedenini de sadece bir ruh parçası haline getirecek bir süreci başlatmıştır. Böylece Harry Potter, Voldemort’un hortkuluğu olduğu gibi Voldemort’un varlığı da Harry Potter için bir anlamda hortkuluk haline gelmiştir. Böylece biri hayattayken diğeri yok edilemeyecek bir döngünün içine girmişlerdir. Harry Potter’ın bir hortkuluk haline gelmesine neden olan Voldemort!a ait bu ruh parçası, bizzat Voldemort tarafından 1998 yılında ölümcül lanet kullanılarak yok edilmiştir.
  • Quirinus Quirrell – Sağ Kalan Çocuk tarafından başarısızlığa uğrayan ve kendi bedeninden yoksun, güçsüz bir varlık haline gelen Lord Voldemort yine istemsizce, dengesiz bir büyücül varlık olduğu haliyle ve herhangi bir cinayet işlemeksizin Quirrell’ın bedenini kendi sözde-hortkuluğu haline getirmiştir. Ne var ki, 1992 yılında yine kendi hortkuluğu olan Harry Potter tarafından temas edildiğinde Quirrell’ın bedeni kendini yok etmiştir.

Hortkuluk yahut İngilizce yazılışıyla Horcrux kelimesi, kelime köken olarak Fransızca ‘dehors’ ve ‘crux’ ifadeleri ile ilişkilendirildiğinde ‘Ruhun Dış Katmanı’ benzeri bir manaya gelirken ve Eski İngilizce kelimeler olan ‘hore’ ve ‘crux’ ifadeleri üzerinden okunduğunda anlam olarak ‘Muhafaza Edilmiş Şeytani Ruh’ manasına gelmektedir. Yıkıcı etkilere sahip ve karanlık büyünün en habis ürünü olan hortkuluk yapımı, Lord Voldemort tarafından kendi sonunu hazırlayan bir sürece dönüşmüştür. Bilinçli olarak yahut kendi arzusu dışında yarattığı hortkuluklar ile kendini tüketmiş ve kaçınılmaz bir son olan ölüme giden yolu kendi elleriyle açmıştır. Lord Voldemort, mutsuz ve zor bir çocukluğun ardından ona sunulan yaşamda daha iyi bir yolda yürümek yerine kendine yenilmeyi seçmiştir. Hem de defalarca. Kendi travmalarını kabullenmek ve onlarla barıştığı bir yola girmek yerine, her defasında kendi eksik ve kusurlarına en derin ve karanlık tercihlerle sırt dönmüştür. Hortkulukları arasındaki bağlantılar ve her birinin yaratılma ile yok olma süreçleri, Lord Voldemort için kendine defalarca yenildiği ve bu süreçte onlarca kötücül, telafi edilemez eyleme giriştiği bir yaşam haline gelmiştir. Nihayetinde kendini ölümcül lanet ile yok eden tüm zamanların en karanlık büyücüsü aslında kendi iradesini bir türlü aşamayan bir zavallının karanlıkta ilerleyişinin ifadesidir. İnsanın mücadeleye girerse asla yenilmekten kurtulamayacağı benliği ve kişinin defalarca kendine yenilmesinin öyküsü, Hortkulukların özünde saklıdır.

Peki siz benliğinizle, travmalarınızla ya da kusurlarınızla kazanamayacağı bir gizil savaşa girenlerden misiniz; yoksa genç Albus Dumbledore veya Severus Snape gibi kendi hatalarını ve karanlık yanlarını gördükten sonra her tercihinde sadece daha iyi bir kişi olmayı seçenlerden misiniz? Unutmayın, önemli olan varlığınızın neyi peşinizde sürüklediği değildir; önemli olan seçimlerinizdir. Ruhunuzu paramparça edecek seçimlerden kaçındığınız ve aklınız karıştığında bol bol Harry Potter okuduğunuz bir ay dilerim.

Muziplik, devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s