St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi: Büyücülük Dünyasında Hastalıklar ve Ölüm

StMungos_PM_B5C23M1_ChristmasAtStMungos_Moment

St. Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi

St. Mungo Hastanesi İngiltere’nin Londra şehrinde olan bir büyücü hastanesidir. 1600’lü yıllarda ünlü Şifacı Mungo Bonham tarafından kurulmuştur. Sembolü kesişen asa ile kemiktir. Hogwarts’da bazı yaralanmalar ve hastalıklar hastane kanadından Madam Pomfrey tarafından iyileştirilse de daha ciddi durumlarda St. Mungo hastanesine yönlendirme yapılır.

St. Mungo hastanesini özellikle Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında Arthur Weasley’nin yaralanması ile başlayan ziyaretler ve Noel’de Neville’in ebeveynlerinin başına gelenleri öğrendiğimiz (bkz: Bölüm 23: Kapalı Koğuşta Noel) bölümlerde okumuştuk. Bu hastanede büyüsel hastalıklara yakalananlar ve yaralananlar Şifacılar /Healer) tarafından tedavi edilmektedir.

Hastane’nin Bölümleri:

EŞYA KAZALARI- Zemin Kat

Kazan patlaması, asa geri tepmesi, süpürge çarpışmaları vs.

YARATIKLARIN YOL AÇTIĞI YARALANMALAR– Birinci Kat

Isırıklar, sokmalar, yanıklar, gömük omurga vs.

SİHİRLİ BÖCEKLER – İkinci Kat

Bulaşıcı hastalıklar, örneğin ejderhaçiçeği, kaybolma hastalığı, sıramantarca vs.

İKSİR VE BİTKİ ZEHİRLENMELERİ– Üçüncü Kat

Kızıllık ve lekeler, kusma, denetlenemez kıkırdama vs.

BÜYÜ HASARI – Dördüncü Kat

Kaldırılamayan uğursuzluk büyüleri, nazar, yanlış uygulanmış büyüler vs.

Şifacılar: 

Büyücü hastanesinde çalışanlarına Şifacı (Healers) denmektedir. Şifacıların üniforması limon yeşili renkte cüppedir. Şifacı olabilmek için FYBS’den  (Feci Yorucu Büyücülük Sınavı), Biçim Değiştirme, İksir, Tılsım, Bitkibilim ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma derslerinden en az B (Beklenilenin Üstünde)  not almaları gerekmektedir.

*Ben bir Şifacı olmayı isterdim ama şartları oldukça zor görünüyor. 🙂

ST. MUNGO’NUN TANIDIĞIMIZ ZİYARETÇİLERİ

Arthur Weasley: Voldemort’un yılanı Nagini’nin ona saldırması sonucu Arthur Weasley bir süre hastanede Dai Llevellyn Koğuşu’nda kalmıştı.

Gilderoy Lockart: Sırlar Odası’nda Gilderoy Lockart’ın kendi yaptığı hafıza büyüsünün geri tepmesi sonucu hafıza kaybı geçirmiş bu yüzden hastanede Büyü Hasarı bölümünde Janus Thickey Koğuşu’nda kalmaktaydı.

Alice ve Frank Longbottom: Neville Longbottom’ın anne ve babası olan Alice ve Frank birer Seherbaz olarak Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı savaşmış ve Bellatrix Lestrange’in onlara Cruciatus Laneti’nin uygulamasıyla ağır işkenceye maruz kalmışlardır. Bunun sonucunda akıl sağlıklarını yitirdikleri için hastanede  Büyü Hasarı bölümünde Janus Thickey Koğuşu’nda kalmaktadırlar.

Büyücülük Dünyasında Hastalıklar

Büyücüler, Muggle Hastalıklarına yakalanırlar mı? Mesela grip olurlar mı? Diğer Muggle hastalıkları tedavi edilebilir mi? Büyücü Tıp dünyasının sınırları nelerdir, ya da her şeyi tedavi edebilirler mi? Bu sorulara biraz yanıt aradık.

Büyücüler Dünyevi yani Muggle dünyasına ait hastalıkları tedavi edebiliyorlar ama Büyücülük dünyasındaki farklı rahatsızlıklara dair Şifacıların da sınırları var. Muggle dünyasındaki hastalıkları tedavi edebiliyor oldukları için Büyücülerin şanslı olduğunu düşünebilirsiniz ama Şeytan Kapanı ve Patlar Uçlu Keleker gibi tehlikelerle hiçbir zaman karşılaşmayacaklar. Ayrıca Gizlilik Kararnamesi Ejderha Hastalığı  gibi hastalıkları yayacak büyücülerin Mugglelarla etkileşimini sıfırlıyor.

J.K Rowling’in Pottermore da yazdığına göre Remus Lupin’in kurt adama dönüşme durumu kan yoluyla bulaşan HIV in bir temsili. Snape’in Lupin için hazırladığı iksir de hastalığın tamamen etkilemesini engelleyen bir nevi antiretroviral. (Antiretroviral, HIV’in sebep olduğu AIDS hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçtır.)

***

Harry Potter kitaplarında ölüm temasının önemli bir yeri var. 7. kitapta (Ölüm Yadigarları) yer alan Ozan Beedle’ın hikâyelerinden “Üç Kardeşin Hikâyesi” de ölüm temasını üzerine seriyi kapsayan bir hikaye. Büyücülük dünyasında ölümsüzlük yok. Diriltme Taşı da gerçek anlamda ölümden geri gelmeyi sağlamıyor Avada Kadevra affedilmez lanet ile olmasa da büyücüler pek çok sebepten hayatlarını kaybedebilir. Luna Lovegood’un annesinin bir büyü çalışması sonucunda hayatını kaybetmesi gibi.

Harry ise sıra dışı bir şekilde “sağ kalan çocuk” (the boy who lived). Daha bebekken annesinin koruma büyüsü sayesinde Voldemort’un Avada Kadevra lanetinden sağ çıkmış ve bu lanetten sağ çıkan tek kişi olmuştu.

Hogwarts savaşında ise Harry ölümü eski bir dost gibi kucaklamıştı. Avada Kadevra laneti ile bu sefer Harry’de Voldemort ile ilk karşılaşmalarından kalan, Voldemort’un ruhunun 7. parçası (Hortkuluğu) yok olmuş ama Harry ölmemişti. Harry Potter, “sağ kalan çocuk”tu.

 

Kaynaklar:

http://harrypotter.wikia.com/wiki/St_Mungo%27s_Hospital_for_Magical_Maladies_and_Injuries

https://www.pottermore.com/explore-the-story/st-mungos

https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/illness-and-disability

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s