Kimdir Gallert Grindelwald?

Lord Voldemort’un büyücülük dünyasında terör estirmesinden çok önce Grindelwald vardı: Çoğunluğun iyiliği için büyücü üstünlüğünü sağlamaya çalışan bir kara büyücü. Bu da, onun hikayesi…

dd

1. Okul Yılları

Grindelwald yaklaşık olarak 1883’te doğdu fakat doğum yeri hala bir sır. Genç bir büyücü olarak, Avrupa’da karanlık büyücüler yetiştirmesiyle tanınan büyücülük okulu Durmstrang’a gitti. Sapkın deneyleri ve okul arkadaşlarına saldırıları sebebiyle daha sonra okuldan atıldı. Henüz 16 yaşındaydı.

4b87b80bb8ffc540480bdf887830b375--harry-potter-art-harry-potter-tattoos2. Ölüm Yadigarları

Grindelwald öğrenciyken bile güce tutkundu, özellikle de ölüm yadigarlarına, büyücülük dünyasındaki en güçlü üç şeye. Yadigarların sembolü, daha sonra Harry Potter’ın sahip olduğu, Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini’ni simgeleyen üç köşeli bir şekildir.

Söylenir ki, bu üç objeye sahip olmak kişiyi ölümün efendisi yaparmış. Grindelwald yadigarların sembolünü Durmstrang’te bir duvara kazıdı böylece sembol bir çeşit çağırıcı haline geldi.

3. Godric’s Hollow

Okuldan atılmasına rağmen geri adım atmayan Grindelwald, Godric’s Hollow’a Büyük halası, Sihir Tarihi’nin yazarı Bathilda Bagshot’un yanına yerleşti. Köy daha önce ölüm yadigarlarına sahip olan kardeşlerden ilki olan Ignotus Peverell’in ve Dumbledore ailesinin yaşadığı yerdi.

Azimle dolu fakat aile trajedilerinden yılmış olan Albus Dumbledore, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan o yaz mezun oldu. Albus annesinin ölümüyle ailenin reisi olmuş ama aynı zamanda köşeye sıkışmıştı.

gg2.png4. Dumbledore ve Grindelwald

Dumbledore, Grindelwald’ı kendine denk görüyordu ve zamanla Ölüm Yadigarları’na takıntılı bu gençler birbirlerinden ayrılamaz oldular. Grindelwald Albus’a büyücülerin mugglelar üstünde hakimiyet kurmasıyla ilgili -“çoğunluğun iyiliği” olarak gördüğü-planlarını anlattığında Albus bu genç büyücünün düşünme tarzından biraz fazla büyülenmeye başladı.

İkilinin arkadaşlığı Albus’un ailesinde kısa sürede gerginliğe sebep oldu. İki ebeveynin de yokluğu Albus’u sıkıntıları olan kız kardeşi Ariana ve erkek kardeşi Aberforth’tan sorumlu hale getirmişti. Albus’un yaşadığı yoğun arkadaşlık ve ölüm yadigarları konusundaki tutkusu, Aberforth’u bir şeyler yapmaya sürükledi.

Aberforth, Albus ve Grindelwald arasında geçen duello, çapraz ateşte kalan Ariana’nın trajik ölümüyle sonuçlandı. Albus ve Grindelwald’ın arkadaşlığı bitmişti.  Grindelwald kaçtı, Aberforth kız kardeşinin mezarı başında Albus’un burnunu kırdı.

5. Mürver Asa

Grindelwald Avrupa’da yaptığı seyahatler sırasında mürit topladı ve Mürver Asa’nın izini bulmayı da başardı. Onu Asa yapımcısı Gregorovitch’ten çaldıktan sonra hayalini kurduğu “Çoğunluğun iyiliği” için güç toplamaya devam etti. İlginç bir şekilde İngiltere’yi bu çabanın dışında tuttu. Belki de Dumbledore’dan korktuğu için…

tumblr_oh4605GpFw1tfr4rfo1_1280.jpg

6. Grindelwald ve Credence

Yıllar sonra, MACUSA seherbazlarından Percival Graves’in görünüşünü çaldı. Bu kılıkta bir başka hassas genç olan Credence Barebone’la tanıştı. Credence’ın bir Obscurial (Bastırılmış büyünün patlamasıyla oluşan fazlasıyla tehlikeli ve kontrol edilemeyen bir çeşit sihirsel enerji.) olduğunu öğrendiğinde Grinderwald onu Kuzey Amerika Büyücülük Topluluğu’nı açığa çıkarmak için kullanmaya çalıştı. Böylece Dumbledore’a karşı bir silah yaratabilecekti.
Grindelwald, Magizoolojist Newt Scamander’ın yardımıyla, MACUSA tarafından yakalandı. Her şeye rağmen büyücüleri büyü-dışı toplumdan saklanmaya teşvik eden yasayı, Gizlilik İlkesi’ni, bozmaya niyetli olan Grindelwald, tutuklanmış olmanın kendisine engel olmasına izin vermedi.

Kaynak: Pottermore

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s