Hogsmeade’de Sarılmak Üzerine Bir Yazı

Kendinizden kaçmak istediğinizde nereye gidersiniz? İnsan, doğası gereği biraz kaçamak bir yaratık ya işte, evirildikçe, kendisine, dertlerinden uzaklaşmak için sayısız yol keşfetmiş… Benim ne farkım var hepimizden(?) Ben de bazen hayatın sıkıştırdıklarından kaçıyorum; sevdiklerimden, sorumluluklarımdan, zamandan, geçmişten, gelecekten ve bunun gibi birçok şeyden kaçıyorum. Hangi filmin repliğiydi bilmiyorum—hem zaten repliğin tamamını da hatırlamıyorum; önemli olan kelimeler şunlardı: “Bir şeylerden koşarak kaçmanın kimseye faydası yok, bir şeylere doğru koşmak/koşabilmekte mesele…” Geçmiştekilerden kaçmam ben genelde ama gelecek mevhumunun beraberinde getirdiği belirsizlik yankısının yarattığı girdabın imgesi bile ruhumu titretir.   O zamanlarda hep kaçmak isterim; beni bulamayacakları yerlerde kaybolmak ve bütün bu kaygılarımı geride bırakmak hep iyi gelir çünkü bana. Nereye kaçtığımı merak ediyorsunuz değil mi? Sizlere tahmin fırsatı verebilmek isterdim ama ne yazık ki bu şimdilik imkanlarımız dahilinde değil.

Çok sevdiğim yazarlar arasında birinci sırada bütün zerafetiyle salınan sevgili Jane Austen’in romanlarından birisini konu alarak beni fantezilerimin ötesinde bir görselle buluşturan Lost In Austen’in açılış sahnesinde şöyle diyor kadın kahramanımız: “Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hepimiz kaçmayı arzularız. Ben hep en sevdiğim kitaba kaçmayı tercih ederim.” Ben de hep böyle hissederim. En sevdiğim kitap budur deyip de diğerlerinin gönlünü kıramayacağım için bendeki durum biraz daha şanslı sanırım. Her kaçışımın sorumlusu olan duygu durumuma uygun bir kitabım var. Meselâ, diyelim ki romantik hayallerin peşinde kendimi kaybetmem, ve muhteşem ayrıntılarla gerçeklikten olabildiğince uzaklaşmamı sağlayacak bir kitap mı istiyorum(?): Cevabım tabiiki bir Jane Austen oluyor… Arkadaşlarıma derin bir sevgiyle olan bağlılığımı ve bundan aldığım gücü pekiştirmek, mücadelenin ne kadar kıymetli olduğunu, omuz omuza karanlıklara karşı dimdik durabileceğimi hissetmek istediğimdeyse kendimi bir anda Hogwarts Ekspresi’nde buluyorum.

0bcf3c276b77aaf01b80d311aac656e0

Camdan dışarı bakıyorum meselâ; ruhum coşuyor varacağım yerin içimdeki huzura huzur, mutluluğa da mutluluk katacağını biliyor olmanın yarattığı heyecanla. Kompartımanın camı yarı açık, içeri dolan çıtır çıtır mis gibi havayı kokluyorum gözlerimi kapatarak; rüzgâr saçlarımı okşuyor ve bütün saç tellerimin gönlünü ederek esip duruyor bütün işvesiyle. Hogsmeade Durağı’na geldiğimizi anladığımdaysa heyecandan yerimde duramayıp oturduğum yerden zıplayarak kalkıyorum. Çantamı sırtıma atıp iniyorum Ekspres’in merdivenlerinden aşağı. İlk tercihim Hogwarts olmuyor bazen; uzun zamandır göremediğim ve hasret kaldığım dostlarımın beni Hogsmeade’de bekliyor olduğunu düşünüp yanaklarımdan süzülen bir iki damla yaşı siliyorum. Sonra devam ediyorum okumaya; ama bu sefer gözlerim kapalı okuyorum satırları—hislerim beni sayfalar arasında muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. İçime dolan huzurla devam ediyorum… Hogsmeade’deki buluşma noktasına doğru adım adım yaklaşırken midemdeki yusufçukları zapt edemiyorum (ve evet, yusufçuklar arkadaşlar; ben kelebeklerden nedense pek hoşlanmıyorum.). Sonra, tam o anda, kime kavuşmak arzusuyla daldıysam bu hayale, onu görüyorum ve kocaman sarılıyorum ona. İçime sığmayan özlem, yanaklarımdan süzülürken buluyorum kendimi. Yolculuğumun geri dönüş kısmını hayal etmemeye çalışıyorum; hep o mutlu kavuşma anındaki duygu yoğunluğunda kalıp ihtiyacım olan huzura bırakıyorum kendimi.

42160923b18dcd9802ff6858251274d3

Benim için Hogsmeade’in anlamı işte böyle; hep içimde sakladığım ve kimseyle paylaşmadığım bir kaçamaktı (en azından bu satırları şuraya bırakana kadar). Şimdi, artık sizler de benim kaçamağımı biliyorsunuz. Kim bilir belki de bir gün yanınızdan yürüyüp geçmişimdir Hogsmeade’in Arnavut kaldırımlarında ya da Üç Süpürge’de, arkanızdaki masada oturan ve sinir bozucu sesler çıkararak kaymak birasını yudumlayan o tuhaf kız bendim(?) Kim bilir…

Hogsmeade’de Sarılmak Üzerine Bir Yazı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s