Grindelwald’ın Suçları Johnny Depp’in Kabahatlerine Karşı

Bu haberi yazmak için uzun süredir sabrediyordum. Genellikle yaptığımız üzere haberlerimizi editor hesabından ve yorum katmaksızın yazmak için de samimiyetle çabaladığımızı söylebilirim. Ne var ki, konu kişisel hatta kurumsal bir duruş göstermeden anlatılamayacak hale geldi. Soru şu, karısını döven bir adam bir Harry Potter Evreni filminde oynamalı mı?

Olay neydi, ne hissetmiştik? Fantastik Canavarlar’ın vizyona girmesinden bir süre önceydi ve dahi Alice Harikalar Diyarında 2 ise vizyona girmek üzereydi. Johnny Depp hakkında bir haber, fotoğraflar ve nihayet videolar ortaya çıkmıştı. Johnny Depp, karısı Amber Heard üzerinde şiddet uygulamıştı, uygulamaktaydı ve karısı bu duruma sessiz kalmayarak bir boşanma davası açmıştı. Mahkeme, ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE ortada olan delilleri kabul etti. Boşanma gerçekleşti ve Heard 7 milyon dolar tutarında bir boşanma bedeli de alarak bu ilişkiyi sonlandırmıştı. Dünyanın her tarafından sinema severler ise Depp’in bu vahşiliği karşısında tepkisiz kalmamıştı ve Alice 2’yi gişede dibe oturtmuştu. Zira ‘fantastik kurgu’ sanat eserleriyle ilgilenen naif ve sevgi dolu insanlar için bu meseleler göz yumulacak hadiselerin ötesindeydi. Ardında Fantastik Canavarlar tartışılmaya başlandı. Depp’in filmin sonunda Grindelwald olarak görüneceği biliniyordu ve birçok kimse filmin çekimleri sonlandığı için bir oyuncu değişikliği beklemiyordu. Yine de benim gibi milyonlarca hayranın beklentisi bu kişinin bir daha bizim sevgili Harry Potter ve Büyücülük Dünyası evrenimizin yanından bile geçmemesiydi. Ben Fantastik Canavarlar 2’nin kadrosu açıklandığında şok geçirenlerdenim. Zira Depp denen bu adamın bu seride yer almasından hem de GenderPositive bir rolde oynayacak olmasından son derece rahatsızım. Benim gibi insanlar milyonlarca ve milyonlarca tepki göstermiş olmalı ki, önce David Yates ardından da sevgili kraliçemiz JK Rowling birer açıklama yaptılar. Gelin önce onların açıklamalarına göz atalım.

Önce haberin Yates ile ilgili kısmını okuyalım.

KAYNAK: VANITY FAIR

Harry Potter’ın yeni filmi Fantastik Canavarlar’da hain Gellert Grindelwald’ı Johnny Depp’in oynayacağı açıklandığında bu kararı savunan ilk kişi yönetmen David Yates olmuştu. 2016 senesinde haberleri açıkladığı bir basın toplantısı sırasında açıkça Johnny Depp ve aktrist Amber Heard’ün oldukça nahoş ve magazinsel boşanmalarına gönderme yaparak, “Bu iş eski ve garip bir iş. Bu işte bir hafta muhteşemsinizdir, sonraki hafta insanlar hakkınızda garip şeyler söylemeye başlarlar, yükselir ve aşağı inersiniz. Ama kimse sizin saf yeteneğinizi elinizden alamaz.”

Johnny Depp’in seçilmesi konusundaki memnuniyetsizlik ilk film yayınlandıktan sonra Harry Potter hayranları arasında, özellikle ikinci filmin Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın isminde de karakteri onaylandıktan sonra, büyümeye devam etti. Yates, Depp ve onun Heard’le boşanmalarındaki mücadelesi konusunda savunmasını arttırdı.

Yates konuyu ilk kez ele aldığında Depp’in Heard’den boşanması ve Depp’in yalanladığı aile içi şiddet konusundaki iddialar henüz bir aylıktı. Fakat zaman kesinlikle Hollywood’un güçlü erkekleri ve onların kadınlarla olan ilişkileri konusundaki incelemeleri azaltmadı. Weinstein skandalının hemen sonrasında Yates ilk seferinde olduğundan çok daha fazla mücadeleyle karşılaşabilir. Yine de, Entertainment Weekly ile yaptığı yeni bir röportajda Yates oyuncusunun masumiyeti konusunda ısrar etti. Konu aile içi siddet olduğunda birinin kullanabileceği belki de en mantıksız ifadeyi kullanarak Heard konusunu şöyle özetledi: “Konu Johnny olduğunda, birisi ona saldırdı ve bir şey iddia etti gibi görünüyor bana. Size her gün gördüğüm bu adam konusunda şunu söyleyebilirim: O nezaket ve kibarlıkla doludur ve benim gördüğüm bundan ibaret. Ne tür bir iddia ortaya atılırsa atılsın, bu benim çalışmakta olduğum insana kesinlikle uymuyor.”

Yates, Hollywood’un genelini ima ederek, Weinstein olayıyla, tanınmış bir kaç adamın yaşadığı düşüşü “zorlu” ve “korkutucu” bulduğunu söylüyor. Bu muhtemelen Yates’e Depp’in sorulduğu son kez olmayacak, Grindelwald’ın Suçları (talihsiz bir isim, değil mi?) Kasım 2018’de vizyona girene dek gitmesi gereken uzun bir yol ve vermesi gereken pek çok röportaj var. Fakat yönetmen bu konu hakkında daha derine inmek konusunda hevesli değil: “Depp’in durumu, ortada farklı yıllar içerisinde birden çok iddianın bulunduğu, araştırılması gereken ve endüstri olarak kendi bakış açımızı geliştirmek zorunda olduğumuz durumlardan farklı. Johnny hiç bir şekilde o kategoriye dahil değil. O yüzden, bence, daha fazla yapılacak inceleme yok. Bu ölü bir konu.”

Fakat Entertainment Weekly’nin gündeme getirdiği gibi Harry Potter hayranları Yates’in Depp’i savunduğunu biliyor olmalarına rağmen, sosyal medyanın yoğun varlığı sebebiyle kendisiyle büyüyen okuyucu nesilleri için kendini ileri düşünceli bir ses ve ahlaki bir otorite olarak gösteren J.K Rowling’in söyleyeceklerini de duyacaklar. Rowling oyuncu olarak Depp’in seçilmesi konusunda memnun olduğunu söylese de, söyleyeceği başka şeyler de var. Rowling,her nasılsa, Weinstein konusunda sessiz kalmadı ve geçtiğimiz Ekim ayında eski Beyaz Saray danışmanı Sebastian Gorka’ya keskin bir tweet’le cevap verdi;

“Eğer bir adamı cinsel tacizden alıkoyan tek şey bir tanığın varlığıysa, o adam özgürce yaşamak için fazla tehlikelidir.”

Rowling kendisi de Grindelwald’ın Suçları gelecek sene vizyona girmeden önce filmin Depp’le ilgili olan problemini hesaba katmak zorunda kalabilir.

Sırada ise JK Rowling’in hayal kırıklığı yaşatan açıklaması var:

KAYNAK: J.K Rowling

Grindelwald’ı oynamak üzere Johnny Depp seçildiğinde,bu rolde harika olacağını düşündüm. Bununla birlikte, ilk fimdeki küçük rolu çekildiği sıralarda basına yansıyan haberler beni ve bu işe yakından dahil olan herkesi endişelendirdi. Harry Potter hayranlarının Johnny Depp’le çalışmaya devam etmemiz konusunda haklı soruları ve endişeleri vardı. Harry Potter’ın uzun süredir yönetmeni olan David Yates’in daha önce açıkladığı gibi doğal olarak başka bir oyuncuyla çalışmayı düşündük. Bazılarının neden başka bir oyuncuyla çalışmadığımız konusunda kafalarının karıştığını ve öfkelendiklerini anlıyorum.

Harry Potter’ın etrafındaki büyük, destekleyici topluluk hayatımın en güzel yanlarından biri. Benim için, bu konu hakkında hayranlarla açıkça konuşamamak zor, can sıkıcı ve zaman zaman, acı vericiydi. Yine de, hayatlarına devam etmek istediklerini açıkça belirten bu iki insanın mahremiyetini korumak adına alınan kararlara saygı gösterilmeli. Durumu anlıyor olmamıza bağlı olarak, ben de, yapımcılar da orjinal oyuncu seçimimizle devam ediyor olmaktan huzurlu değiliz, fakat Johnny’nin filmde başrolü oynuyor olmasından gerçekten mutluyuz.

İlk iki filmin senaryosunu yazmayı çok sevdim ve hayranların Grindelwald’ın Suçları’nı görmesi için sabırsızlanıyorum. Bazılarının başrol konusundaki oyuncu seçimimizden tatmin olmayacağını kabul ediyorum. Fakat, vicdan bir topluluk tarafından belirlenemez. Kurgu dünyasının içinde ve dışında hepimiz doğru olduğuna inandığımız şeyleri yapmak zorundayız.

Eğer JK Rowling bu konuda açıklama yapmasaydı sitemiz bu haberleri her zamanki tatlı diliyle ve yorumsuz aktaracaktı. Lakin olay, makas değiştirdi. Rowling açıklamalarında özetle şunu demektedir: Paralar verildi, sözleşmeler yapıldı ve Depp’i kovmaya gücüm yetmiyor.

İşte böyle, bana sorarsanız ve sormasanız da söyleceğim ve BadiParmak üzerindeki tüm haklarım ile taraf tutarak dile getireceğim şey şu: Bu açıklamalar birer fiyasko. Nokta. Bir kadına şiddet uygulamak benim gözümde bir Hortkuluk yapmaktan beter bir şey! Bir tiyatro oyuncusu olarak Hollywood içinde kümelenmiş sapıkların ortaya çıkan pislikleri hakkında düşüncem tamamen ‘Beter Olsunlar!’ biçiminde şekilleniyor. Bizzat hanımefendinin ağzından Cemal Süreya’nın kendi karısını sıkça dövdüğünü okuduğum gün C. Sü*eya okumayı bıraktım ve kitaplarını attım. Kevin Spa*ey denen sapığın işlerini izlemeyi bıraktım. Genç bir sanatçı olarak duruşum, toplum önünde sanat üreten insanlar hakkında ahlaki kırmızı çizgilerimiz olmasıdır ve bu çizginin durduğu yer insanların ne kadar ünlü ve yetenekli olurlarsa olsunlar başka insanların ruh ve beden bütünlüğünü zedelememesi gerektiği üzerinedir. Bu memleketin vergileriyle maaşını alan ve eğitimini çok değerli sanatçıların emeklerine borçlu bir tiyatrocu olarak duruşum kesindir. Bir kadına şiddet uygulayan ya da onun ruhsal yahut bedensel bütünlüğüne zarar veren birinin yaptığı sanat benim için değersizdir ve o kişi toplumda gördüğü karşılıktan mahrum bırakılmalıdır.

Bu tatsız yazı için bu siteyi keyifle ve keyiflenmek için takip eden herkesten anlayış bekliyor ve bildiriyorum: BadiParmak ailesi, bir kadına şiddet uygulayan erkek kim olursa olsun, ne kadar ünlü ve ne denli yetenekli olursa olsun o erkeğin toplum önünde elde ettiği nüfuzun elinden alınmasından yana taraf tutuyor ve tutacaktır. Gücümüz Depp’i işinden etmeye yetmese de vicdanımız kadına şiddet hususunda sessiz kalmayacak. BadiParmak, cinsiyet eşitliği ve insan hakları konusunda daima Harry Potter serisi içinde bulunan öğretilerde bulunduğu üzere insani ve vicdani öğretileri çizgisinde olacaktır.

Muziplik devam edecek ve kısa çöp uzun çöpten elbet hakkını alacak.
Nox!

Grindelwald’ın Suçları Johnny Depp’in Kabahatlerine Karşı” için 2 yorum

    1. Efendim merhaba, yazıda belirttiğim üzere sitemizin editör hesabından yayımlanmayan işbu yazı tüm duygusallığı ve genel kabul görmeyebilecek fikirleriyle tarafıma ait bir yazıdır. Benim için doğru olan şeylerin tümünün bir sitenin yönetiminde yer alan bir kurulun onayını alması mümkün de değildir. Fikren okuyucu yahut yazarlarımızla ayrı düşebiliriz. Bu konudaki öznel fikirlerimiz ve fikri tartışmalarımız için de bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz ⚡️👋🏻

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s