Harry Potter Karakterlerinden İlham Alan Yeni Yıl Niyetleri

Pekala pekala, bir yeni yıl makalesi yazmak üzere işe koyulmuştuk; lakin Pottermore tüm Potterhead tayfa için ilham verici bir makaleye imza atınca geri adım attık ve sizin için bu makaleyi çevirdik. Buyurun efendim, Pottermore’dan bir yeni yıl makalesi:


Evet, yeniden başlıyoruz. Resmi olarak tamamen yeni bir yıl ve eğer yeni niyetler için sıkıştıysanız, işte Harry Potter karakterlerinin yeni bir başlangıcı nasıl karşıladıkları.

Yeni Bir Tutku Projesine Başlayın (Hermione ve ERİT’ten İlhamla)

Hepimizin yeni yıla dair yeni niyetleri var, mesela spor salonuna daha sık gitmek ya da daha az para harcamaya başlamak gibi. Fakat belki de bu yıl daha yaratıcı bir şey deneyebilirsiniz, hatta kabul edelim ki daha eğlenceli. Ateş Kadehi’nde Hermione Ev Cinlerinin Hogwarts’ta hiçbir ödeme almadan mutfaklarda köle olarak çalıştırıldığını keşfettikten sonra, onların haklarını savunmak adına tam zamanlı bir aktiviste dönüştü. Her ne kadar Ron ve Harry Hermione’nin bu yeni projesi için seçtiği kısaltmaya (ERİT: Ev Cinlerinin Refahını İlerletme Topluluğu) gülseler de Hermione’nin topluma faydalı olma çabası ilham verici. Hatta Hermione bu sayede yeni bir hobi bile edindi: hediye edip cinleri serbest bırakmak üzere çılgınca küçük şapkalar ve atkılar örmek! Nihayetinde bu cinleri korkutsa da Hermionie iyi niyetliydi, gerçekten.

Hermione’nin kendi topluluğunu kurmasından  ilhamla belki siz de tutkulu olduğunuz şeyleri bulabilir ve yaratıcı olabilirsiniz. Küçük, küçücük şapkalar örmeniz gerektiğini söylemiyoruz (tabii eğer yapmak istiyorsanız, durmayın! Dünyanın daha fazla küçük, küçücük şapkaya ihtiyacı var!) fakat kendi seçtiğiniz bir görevi gerçekleştirmek yeni bir yetenek geliştirmek ve  hatta dünyaya biraz olsun fayda sağlamak için harika bir yol. Bu Hermione gibi aktivizm olabilir ya da size kendi yolunuzla iz bırakabileceğiniz içinde biraz yenilikçilik bulunan herhangi bir şey.

Bir Kulübe Katılın (Neville ve Dumbledore’un Ordusu’ndan ilhamla)

Pekala, bizim Lord Voldemort’la mücadele etmek gibi bir derdimiz yok dolayısıyla özel olarak Dumbledore’un Ordusu gibi savunma büyüleri ve benzeri şeyleri öğreneceğimiz bir gruba katılmak zorunda değiliz. Fakat her tür kulüp kişisel gelişime ek olarak yeni insanlarla tanışmak için de harika bir fırsattır. Harry’yi ele alalım: Dumbledore’un Ordusu’nun kurulmasına öncülük ederek (yani, aslında bunu yapan Hermione’ydi ama olsun) Cho Chang’i yakından tanıma fırsatı buldu. Çok daha yakından. Tamam, sonu iyi bitmedi fakat yine de asıl mesele şu ki, Harry başka binalardan insanlarla vakit geçirme fırsatı buldu.

Bu sizin için de geçerli. Bir kulübe katılmak belki sizi komfor alanınızın biraz dışında çıkarabilir,fakat yeni arkadaşlar edinebilirsiniz -hatta daha fazlasını, kim bilir? Bir kulübe katıllmak aslında tamamen yeni bir yeteneğinizi keşfetmek ya da yeni bir şey öğrenmekle ilgili -mesela kitap kulübünde yeni bir kitap keşfetmek ya da amatör oyuncular topluluğunda oyunculuğu öğrenmek veya bir çanak çömlek kursunda güzel bir vazo yapmayı (bunun Harry Potter-vari bir kurs olmaması ne yazık ama olsun) çözmek gibi. Her ne olursa olsun, tecrübelerinizden kesinlikle kullanışlı şeyler öğreneceksiniz. Sadece Neville’in Dumbledore’un Ordusu’ndan nasıl faydalandığına bakın: önceden tek başına uğraşıyorken arkadaşlarının desteğiyle çok daha hünerli bir büyücüye dönüştü. Eğer bir şeyi beceremiyorsanız en iyisi onunla tıpkı sizin gibi kafası karışık insanların manevi desteğiyle mücadele etmek.

Sizi Korkutan Bir Şey Yapmak (Lupin’den İlhamla)

Hiç bir şeye gereğinden hızlıca “hayır” dediniz mi? Ya da bir şeyi yapmaktan sırf hayatı belirli bir şekilde yaşamaya alıştığınız için çekindiniz mi? Ya da belirli bir düzende yaşamaya alıştınız ve biraz göz korkutucu görünen bir şey yapmak istemiyorsunuz. Bu Lupin’in de başına geldi: Kurtadam durumunun onu engellemesine izin verdi ve oldukça sessiz bir hayat yaşadı. Lupin’in “küçük ve tüylü problemi”  duyulduğunda Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliğinden istifa ettiği zamanı hatırlayın: kimse onu kovmamıştı fakat o, gölgelere saklanmayı tercih etti; çünkü verilecek tepkilerden çekiniyordu. Ayrıca birbirlerinden hoşlanıyor olmalarına rağmen onun “genç ve bütün” birini, yani kurtadam olmayan birini hak ettiğini savunarak Tonks’la yaşayabileceği ilişkiyi de engelledi. Nihayetinde, arkadaşlarının uzun teşvikleri sonrasında Lupin, Tonks’la bir ilişkiye başladı. Ve her ne kadar kurtadam olmaktan kaynaklanan stresi kaybolmasa da, kendisini korkutan bir şey yaptı ve hayatına bir başkasının girmesine izin verdi. Eğer bir şey sizi geride tutuyorsa, onun hayatınızı dolu dolu yaşamanıza engel olmasına izin vermemeyi hatırlayın. Tedirginliklerinizi ele alın onları deneyin ve onlara sahip olun. Hava dalışı falan yapmanız gerektiğini söylemiyoruz ama nihayetinde sizi, neredeyse Lupin’i yaptığı gibi, mutlu edecek bir şeyi yapmak konusunda tereddüt etmeyin.

Daha Özgüvenli Olun (Ginny’den İlhamla)

Kendine güven bazen sahip olması zor bir şeydir. Yerel bir dükkana gidip alabileceğiniz bir şey değildir. Fakat zamanla ve biraz inançla, çok daha kendinden emin biri olabilirsiniz, diğer insanlar da bunu fark edeceklerdir. Ginny buna harika bir örnek: ilk bir kaç kitapta utangaç ve Harry’ye hayran bir genç kız olarak gösterilmişti. Sanki ergenlerin yeterince sorunları yokmuş gibi Hogwarts’taki ilk yılında Lord Voldemort’un kontrolü altında olmasının da yardımı olmadı. Fakat zaman geçtikçe, özellikle Ginny’nin üçüncü yılında, Harry’nin arkadaşlarıyla vakit geçirerek, müthiş bir espri anlayışı ve daha derin bir içsel kuvvet ile Bat-Bogey Hex’ler için parlak bir yetenek geliştirerek açıldı. Ayrıca Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın sonunda konu bir Sihir Bakanlığı’nda bir hesaplaşma için Harry’ya katılmak olduğunda “hayır”ı cevap olarak kabul etmeyi reddederek, kalabalığı takip etmedi. Hermione’nin Harry’yi beklemek yerine başka erkeklerle görüşmesini tavsiye etmesinden sonra, Ginny başkaları için değil kendi için güzel şeyler yapmaya başladı. Sonuç olarak, Ginny özgüvenini tamamen kazandığı saniye,Harry de ona ilgi duymaya başladı. Ah şu oğlanlar.. Her neyse, Ginny’nin gelişimi bize insanların sizinle ilgili algıları ne olursa olsun kendimizi ve potansiyelimizi gerçekten bilen tek kişinin kendimiz olduğunu öğretti. Ginny’nin kitabından bir sayfa alın ve kendi kişisel hikayenize odaklanın, başkalarınınkine değil.

Lord Voldemort’u Öldürün ve Bir Büyücülük Savaşına Son Verin

Pekala, şaka yapıyoruz. Ama dostum, yeni bir yıla başlamak için ne yöntem, değil mi?


Kaynak : pottermore.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s