Büyücülük Dünyası’nın Yeni Logosu ve Sınırsız Bir Yolculuk İmkânı

Muh-te-şem. Büyücülük Dünyası yeni logosunu ve yeni yol haritasını duyurdu. Bu, artık biz büyücülerin de sınırsız bir fantastik edebiyat evreni olması demek. Gelin bugün bundan bahsedelim ve bu anın tadını çıkaralım.

Yaklaşık 20 yıl önce hayatımıza ansızın giren Sağ Kalan Çocuk ve onun hikâyesi kısa zamanda dünya çapında milyonlarca insanın kalbini çalmıştı. Bir fantastik edebiyat serisi olarak Harry Potter dördüncü kitabının baskısının yapıldığı günlerde artık film serisi çekilen, dünya çapında etkinliklere konu olan bir fenomendi. Yine de bir fantastik edebiyat yapıtının başlı başına bir evren oluşturması başka bir şeydir. Harry Potter serisi 7 kitap halinde sona erdiğinde bile, gezegende en çok okunan serilerden biri olmasına rağmen, henüz bir Tolkien Evreni, DC Evreni ya da Star Wars Evreni boyutunda bir kapsam ve derinliğe sahip eserlerden oluşmuyordu. Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar ile Çağlar Boyu Quidditch sadece minicik referans kitaplardı ve geriye Rowling’in röportajları kalıyordu. Ardından ikinci kurulumuyla birlikte Pottermore’un daha umut verici gelişmeler oldu. Örneğin Ölüm Yadigârları çıktığı tarihlerde biz Potterhead tayfanın arasında dolanan ‘Rowling bir Sihir Tarihi kitabı yazacakmış..’ dedikodusu şimdi bir anlamda gerçek oluyor ve Pottermore sürekli derinlikli okuma deneyimi sunan makaleler yayımlıyordu. Bunu Cursed Child tiyatro oyunu takip edip ana serinin devamlılığını sağladığında hayranları en çok cezbeden şey oyunun içeriği değildi cezbedici olan artık Rowling ve Pottermore tarafından Büyücülük Dünyası (Wizarding World) olarak tanımlanan daha derinlikli bir maceraya yolculuk ediyor olmamızdı. Ardından Fantastik Canavarlar’ın ilk filmi geldi ve dört adet filmden oluşacak bir seri olduğu açıklandı. En gergin bekleyişimiz sanırım o zamanlardı. Zira daha önceki Harry Potter filmleri fiyaskoydu. Kitapları seven tayfa filmleri beğenmemişti; çünkü büyük Hollywood senaryoyu Rowling’e yazdırmamış ve ortaya çıkan filmler edebi ve fantastik değeri düşük kısa kliplerden oluşuyor havasındaydı. Bu filmler küçük yaştaki seyirciyi sihir ile tanıştırmakta başarı yakalasa da esas kitle mutsuzdu. Şimdi ise kitap olarak sadece bir referans kitabı olan Fantastik Canavarlar’dan nasıl bir film çıkacağını sorgulamak yorucu bir deneyimdi. Film çıktığında derin bir oh çektik. Senaryo Rowling tarafından yazılmıştı ve bu, zaten hemen hemen her şey demekti. Rol dağılımı kusursuz ve sinema ile edebiyat buluşması sihirliydi. Bu sefer olmuştu. Yine de sekiz kitap, sekiz film, onlarca makale, bir tiyatro oyunu ve yeni bir film serisi bütünlüklü bir evren vaadediyor gibi değildi. Çünkü Rowling, Pottermore ve WB bu işe bizim beklediğimiz açıdan bakıyor gibi görünmüyorlardı. Ta ki düne kadar.

Dün akşam saatlerinde Pottermore’da yayımlanan Büyücülük Dünyası Logosu ve logo ile tanıtılan yol haritası artık biz büyücülerin, Potterhead tayfanın fantastik bir Evren’e sahip olduğumuzun resmi kanıtıydı. Yeni logo, bu dünyayı bir Harry Potter dünyası olmaktan çıkaran bir tavrı merkeze koyuyor. Önce uzun uzun bunu alkışlayalım. Çünkü bir Evren, tek bir karakter ile yaratılamaz. Star Wars için Darth Vader çok şeydir ama asla her şey değildir. Artık iş, Harry Potter işi değil. Büyücülük Dünyası işi. Logoyu şöyle analiz etmeliyiz. Soldan sağa logoda bulunan asaların sahipleri şöyle: Voldemort, Ron Weasley, Hermione Granger, Harry Potter, Albus Dumbledore (Mürver Asa), Newt Scamander, Tina Goldstein, Queenie Goldstein ve Gellert Grindelwald. Yani ortada çok ama çok eski bir asanın bulunduğu böylece evrenin kendi mitolojik kahramanları olan ‘Üç Kardeş’e gönderme yaptığı ve aynı zamanda Newt’in maceralarının en az Harry’nin maceraları kadar evrenin merkezine konduğu bir logo ile karşı karşıyayız. Bu çok şey demek. Logonun tanıtımının yapıldığı Pottermore makalesinde ayrıca, evrene dair bir yol haritası açıklandı; ki bunlar çok büyük ve klas hareketler. Çünkü Disney ve WB büyük evrenlerin yayın haklarına sahip şirketler kendi ürünlerinin yol haritalarını açıklayarak evreni geniş ve takip edilesi kılıyorlar. Bu da WB ve Pottermore’un bir ortak hamlesi olarak o sınıfa dahil bir iş olarak kabul görmelerini sağlıyor. Üçüncü ve en şık hamle ise bugün akşam saatlerinde yayına girecek olan Fantastik
Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin fragmanının kısa bir video ile duyurulması. Yani Trailer bir Teaser ile duyuruldu ve bu da Star Wars düzeyinde bir tavır. Çılgınca alkışlıyoruz. Üstüne bir de dünden bu yana resmi hesaplardan duyurulan #WandsReady – Asaları Hazır Tutun hareketiyle de tüm hayranları paylaşımlar yapmaya davet eden çekici bir büyücülük hareketi var ki, bu tavır gerçekten Albus Dumbledeore’un kendi kadar zarif ve güçlü bir kampanya. Şimdi bize, akşam saatlerinde yayına girecek yeni fragman için heyecandan bayılmamak düşüyor.

Asaları hazır tutun, Büyücülük Dünyası çok fena geliyor.

Teaser Trailer için bağlantıya tıklayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s