FRAGMAN İNCELEMESİ: Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” tüm dünyada 16 Kasım 2018’de vizyonda olacak. İlk filmde MACUSA tarafından Newt Scamander’ın da yardımıyla yakalanan karanlık büyücü Gellert Grindelwald’ın kaçışı ile başlayan ve çoğunlukla Paris’te geçecek filmde Grindelwald’ın saf kan büyücü toplumunu oluştumak üzere çıktığı yolculuğunu ve Dumbledore etrafında örgütlenen Grindelwald karşıtlarının onunla mücadelesini izleyeceğiz. Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin ilk resmi fragmanı yayınlandı ve hala izlemediyseniz sizi şöyle alalım.

İnceleme başlıyor.

Nihayet beklediğimiz gün geldi ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald’un Suçları filminden ilk fragman vizyona girdi. Biz de fragmanı izlerken kaçırmış olabileceğiniz bazı detaylar için karşınızdayız.

 • Fragman tanıdık bir görüntüyle başlıyor: Hogwarts. Hogwarts bütün Potter kitaplarından ve filmlerinden bildiğimiz ve evimiz olarak gördüğümüz bir yer ve Fantastik Canavarlar serisinde ilk kez burayı görüyoruz.
 • Film 1927 yılında geçiyor dolayısıyla, evet, tanıdığımız bir yerdeyiz ama tanıdığımız insanlar normalde bildiğimizden çok daha gençler; özellikle de Dumbledore. Bu sefer Jude Law’ın beyaz perdede canlandırdığı Dumbledore’un genç versiyonunu izlediğimiz bu fragmanda onu ilk olarak Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınıfı olarak bildiğimiz yerde görüyoruz ancak filmin 1927’de geçtiği düşünülürse burası aslında henüz Biçim Değiştirme dersinin sınıfı çünkü o yıllarda Dumbledore Biçim Değiştirme dersini veriyordu.
 • Fragmanda Biçim Değiştirme sınıfında Dumbledore’un karşısında dikildiğini gördüğümüz ciddi adamın adıysa Torquil Travers. Sihir Bakanlığı’nın bir memuru olan Travers bu filmde ilk kez karşımıza çıkıyor ancak Travers soyadına aşinayız; zira Harry Potter serisi döneminde Voldemort’un Ölüm Yiyen tayfasından birinin soyadı Travers idi. Yani dolayısıyla karşımızdaki bu adam muhtemelen onun büyük büyük akrabalarından biri.
 • Fragmanın ilk karelerinden birinde Hogwarts’a cisimlenen bazı insanları görüyoruz. Normal şartlarda Hogwarts arazisinde cisimlenmenin yasak olduğu düşünülürse durum burada olağanüstü bir şey yaşanmış olmalı ve bu insanların oraya bu olağanüstü şartlar altında geliyor olmalı. Bu da Grindelwald’ın olası bir saldırısı veya Newt ile ilgili bir şeyler olabilir.
 • Bildiğiniz üzere Dumbledore, Newt okuldan ayrıldıktan sonra da onunla olan ilişkisini devam ettirmiş ve onun yaptığı araştırmaları desteklemenin yanında Grindelwald’a karşı aldıkları cephede onun akıl hocalığını yapmıştı. İşte burada da bunu aynı şekilde görüyoruz ve muhtemelen bu olaylarla ilgili olarak bir çatıda sohbet ettiklerini görüyoruz.
 • Bir önceki filmde Grindelwald yakalanmıştı; yani bu karede büyük ihtimalle Grindelwald’ın takipçileri tarafından bir yerden bir yere aktarıldığı sırada arabanın önünü kesilerek bu tutsaklıkdan kurtarıldığını görüyoruz. Demek ki bu kare, kara büyücünün tehdit edildiği değil tam tersi takipçileri tarafından kurtarıldığı bir sahne olmalı.
 • Bu karede gördüğümüz mekan büyük ihtimalle Nurmengard yani Grindelwald’ın Almanya’daki kalesi. Burada onu takip eden müritleriyle konuşuyor olmalı. Bu kale kendisine daha sonra Dumbledore’la yaşayacağı büyük düellonun ardından hapishane görevi görecek. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları kitabında Dumbledore’un -Newt’in de yardımıyla- kara büyücü Grindelwald’ı Nurmengard’a hapsettiğini biliyoruz. Bu kare o mekanı gördüğümüz ilk görsel.
 • Filmin büyük bir çoğunluğu, Paris şehrinde geçiyor bu kare de bunun kanıtlarından biri..
 • Tina ve Jacob elbette yine bizlerle. Üçüncü karede ise Queenie’yi yeniden görüyoruz ve bulunduğu yer Fransız Sihir Bakanlığı binası.
 • Hemen bir sonraki karede de bu bakanlığının iç tarafını görüyoruz. Bakanlık binası Louvre müzesi mimarisine benzer bir şekilde yapılmış ve içinde bir sürü sihirli yaratığı barındırıyor.
 • İlk filmden bu yana bizi kendine hayran bırakan dostumuz Pickett yine bizlerle.
 • Newt tarafından sürülen bu yeni sualtı yaratığı muhtemelen bir Kelpie.
 • Eyfel Kulesinın hemen dibinde bir çatıda tanıdık bir dostu görüyoruz: Credence burada Obscurus’unu kontrol etmeyi öğrenmiş görünüyor ayrıca yanında bir kadın var. Bu kadın bir Maledictus cadısı. Astoria Malfoy ile aynı laneti taşıyan henüz adını bilmediğimiz bu cadı, kanında onu canavara döndüren bir lanet taşıyor.
 • Fransa’da bir karnaval görüntüsü ile karşı karşıyayız. Bunun önemli olmasının sebebi ise Credence’ın orada çalışıyor ya da oraya oradaki yaratıkları serbest bırakmak için gelmiş olması. Belki de ikisi birden.
 • İşte Leta Lestrange ile karşı karşıyayız. İlk filmde ondan çokça bahsedilmişti. Burada bir partiye katılmış davetliler arasında onu görüyoruz. Leta, Newt ile henüz tam olarak bilmediğimiz bir geçmişe sahipler. Onu geçen filmde bir fotoğrafta görmüştük ama bu filmde önemli bir yer tuttuğu kesin.
 • Bu fotoğrafta Newt ile kardeşi Theseus Scamander birlikte bir kavga içindeler. Theseus bir Seherbaz ve savaş kahramanı. Ayrıca Leta Lestrange ile bir birlikteliği var.
 • Bu fotoğrafta da kimliği belirsiz bir kişinin büyük bir duvar önünde durduğunu görüyoruz ve kocaman bir Lestrange ailesi soy ağacına bakıyor. Bu konuya hayli kafayı taktığı aşikar çünkü bir sonraki karede aynı kişinin -hala- kimliğini bilmesek de aile ağacının bulunduğu duvarı parçaladığını görüyoruz. Bu kişi büyük ihtimalle Dumbledore ama başka ihtimaller de var. Bu adam Theseus ya da onunla alakası olmayan Leta’ya bir öfke taşıyan başka biri olabilir.
 • Yeni büyücü karakterlerimizden biri Yusuf Kama. Burada Fransa’daki sirkte bir kafes içinde görünüyor.
 • Fragmanda gördüğümüz harika şeylerden biri de Dumbledore’un sihirli nesnelerinden Püfür (Işıkemer).
 • Testraller ile karşı karşıyayız. Muhtemelen Fransız Sihir Bakanlığı tarafından idare edilen bir arabayı çekiyorlar.
 • Ve nihayet Ölüm Yadigârları simgesi.

Fragmanda ilk bakışta gözden kaçmış olabilecek olan ayrıntılar bunlardı. Daha fazlası mı var?. Bize yazın ve yayınlayalım. Muziplik devam ediyor. Nox.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s