Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin dördüncü kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Temmuz 2000’de yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Kasım 2001’de yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Harry Potter’in büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Türkçe baskısı için eserin 2001 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Sevin Okyay ile Kutlukhan Kutlu çevirmişler ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet
— dikkat! yazının devamı spoiler içerir —
Hikaye günümüzden 50 yıl önce, Riddle ailesinin akşam yemeği sırasındaki gizemli ölümleri,hizmetlileri Frank Bryce’ın önce şüpheli bulunup daha sonra masum olduğunun ortaya çıktığının anlatılmasıyla başlar. Şimdilerde yaşlı bir adam olan Frank Bryce, geceleyin uykusundan uyanır ve terk edilmiş Riddle’ların evindeki bir pencerede ışığın yanmakta olduğunu görür. Kontrol etmek için oraya gider ve Voldemort’la Kılkuyruk’un Harry Potter adında bir çocuğu öldürmek üzere plan yapmakta olduklarını duyar. Voldemort onu fark eder ve öldürür.

Harry Potter alnında Voldemort’un bıraktığı yara izinde büyük bir acıyla uykusundan uyanır. Voldemort’un yakınlarda olduğundan korkarak vaftiz babası Sirius’a mektup yazar ve yara izinin acıdığını anlatır. Ertesi sabah Vernon Dursley, Weasley Ailesinin Harry’yi de yanlarında Quidditch Dünya Kupası’na götürmek için onun izini isteyen bir mektup alır ve Bay Dursley isteksizce Harry’nin gitmesine izin verir. Ertesi gün Weasley’ler Harry’yi almak üzere Dursley’lerin şöminesinde belirirler. Weasley ikizleri Fred ve George “yanlışlıkla” yere büyülü bir şeker düşürürler ve Dudley de o şekeri yer, sonrasında dili kendi kendini tıkamaya başlar. Bay ve Bayan Dursley paniklerler ve Harry ile ikizler şömineden çıkarken Bay Weasley’le tatsız bir tartışma yaşarlar. Harry, Weasley’lerin evi olan Kovuk’a varır ve orada Weasley’lerin büyük oğulları Bill ve Charlie ile tanışır. O sırada Bayan Weasley ikizleri Weasley Büyücü Şakaları ve onları Dursley’e vermeleri konusunda şiddetle azarlar.

Ertesi sabah Weasley’ler, Harry ve Hermione Quidditch Dünya Kupası’na Anahtar adı verilen ve boşlukta seyahat etmek için kullanılan sihirli bir nesneyi kullanarak yola koyulurlar. Bir başka Hogwarts öğrencisi olan Cedric Diggory ve babası da aynı Anahtar’ı kullanırlar ve hep birlikte, Dünya Kupası kamp alanına varırlar. Varır varmaz Weasley’ler, Harry ve Hermione çadırlarını kurmaya girişirler. Hemen sonra Ludo Bagman gelir ve ikizlerle Dünya Kupası’nın sonucu hakkında bir bahse girer. Sonrasında Bay Crouch gelir ve Percy ona duyduğu saygıdan ötürü aşırı telaşlanır. Gitmeden önce Hogwarts’ta olacak gizemli bir şey ima ederler. Harry,Hermione ve Ron hediyelik eşyalar satın alırlar ve maçın yapılacağı alana ilerlerler. Orada Winky adında sahibi için yer tutmakta olan bir ev cini tanışırlar. Sırayla maskotların gösterilerinden sonra maç başlar. Maçın sonunda İrlanda kazanır fakat Bulgar Arayıcı Viktor Krum, Snitch’i yakalar. Maçtan sonraki gece, ceza almaktan kurtulmuş Voldemort’un yoldaşı bir grup Ölüm Yiyen, dört Muggle’ı havada asılı bırakarak onlara işkence ederler. Harry,Ron ve Hermione ormana kaçarak saklanırlar ve Harry burada asasını kaybettiğini fark eder.Hemen sonra biri gökyüzüne Karanlık İşaret’i gönderir. Ve ev cini Winky olay yerinde elinde bir asa ile bulunur. Kargaşa hafta boyu Sihir Bakanlığında devam eder.

Okul başlamak üzereyken Ron’a annesi korkunç bir ikinci el giyisi Resmi Cübbe verir ve Ron’un bu duruma canı sıkılır. Amos Diggory, Deligöz Moody adında birinin evine zorla giren bir kişiye saldırdığı haberini getirir. Bay Weasley olan biteni anlamak için Bakanlığa gider. Weasley’ler, Hermione ve Harry tren istasyonuna giderek Hogwarts trenine binerler. Şatoya varışlarının ardından yeni öğrenciler binalarına yerleştirilir ve Açılış Şöleni sırasında Dumbledore bu seneki Üçbüyücü Turnuvası’nın Hogwarts’ta gerçekleşeceğini ve Alastor -Deligöz- Moody’nin yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olduğunu açıklar.

Deligöz Moody işinin ehli bir öğretmendir. Malfoy’u Harry’nin arkası dönükken ona saldırmaya çalıştığı için bir gelinciğe çevirir. Derste Gryffindor’a Üç Affedilmez Lanet olan İmperio, Cruciatus ve Harry’nin ebeveynlerinin ölümüne sebep olan Avada Kedavra’yı öğretir. Bu sırada Hermione köle olan ev cinlerinin özgürlüğünü savunan bir topluluk kurar. Harry ve Ron’dan da birer rozet takmalarını rica eder. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersleri sırasında Harry başarılı bir şekilde imperius lanetini savuşturmayı öğrenir.

Ekim ayının sonlarına doğru, turnuvaya katılmak üzere Beauxbaton ve Durmstrang’ler gelir. Ron, Durmstrang’li bir Quidditch oyuncusu olan Viktor Krum’la tanışmak için çok heveslidir. Cadılar Bayramı gecesi Ateş Kadehi turnuvada yarışacak olan şampiyonların isimlerini çıkarır; Cedric Diggory, Fleur Delacour ve Viktor Krum’la birlikte, Harry de seçilmiştir. Harry’nin yaşı yarışmaya katılmak için resmi olarak uygunsuz olduğundan büyük bir kargaşa ortaya çıkar. Fakat Ateş Kadehi’nin kararı nihai olduğundan, Harry’nin de yarışmasına karar verilir. Gryffindor Binası sevinçli olsa da Ron üzülmüş ve kıskanmıştır, hatta epey bir süre Harry ile konuşmaz. Dersler devam eder ve Harry yalnızca birkaç kişinin kendi adını Ateş Kadehi’ne koymadığına inanması sebebiyle üzgündür. İlk görev zamanı yaklaşır, Harry gergindir. Asaların tartıldığı sırada Rita Skeeter adında bir muhabir Harry’ye yaklaşır ve sözde turnuva hakkında bir röportaj yapar fakat Harry’nin trajik geçmişini abartarak yazdığı saçma bir makale yazar.

İlk görevden birkaç gece önce Hagrid Harry’yi bir gece yürüyüşüne davet eder fakat bu davet aslında Harry’ye ilk göreve dair bir fikir vermek içindir; görev ejderhalarla ilgili olacaktır. Harry şatoya döner ve Ortak Salon’daki şöminede Sirius’un yüzünü görür ve Sirius onu Durmstrang’ın müdürü Karkaroff’un bir Ölüm Yiyen olduğu ve muhtemelen hala tehlikeli olduğu konusunda uyarır. Ayrıca Moody’nin Bakanlığın en iyi karanlık büyücü avcısı olduğunu ve muhtemelen Hogwarts’ta bulunmasının bir sebebi olduğunu açıklar.

Ertesi gün Harry, Cedric’e ilk görevin ejderhalarla ilgili olduğunu söyler ve bu sırada Moody kulak misafiri olarak Harry’nin nezaketini takdir eder ve ona ejderhaları geçmek için süpürgesini kullanması konusunda ipucu verir. Harry ve Hermione saatlerini çağırma büyüleri çalışarak geçirirler ve ilk görev günü Harry süpürgesini çağırarak ejderhayı geçerek Altın Yumurta’yı almayı başarır ve yüksek puanlar alır. Gryffindor’da herkes coşkuludur ve Harry ile Ron barışırlar.

Kısa zaman sonra Hermione, Harry ve Ron’u aşağıdaki mutfaklara sürükler ve orada özgürlüğünden mutlu Dobby ve Bay Crouch’un eski ev cini Winky ile karşılaşırlar.

Derste Profesör McGonagall Noel Balosunun yaklaşmakta olduğunu ve şampiyonların kendilerine bir partner seçmeleri gerektiğini açıklar; bu beklenmedik ve zorlu bir görevdir. Harry Cho’ya sormak üzere cesaretini toplar fakat Cho’nun çoktan Cedric’e söz verdiğini öğrenir. Hermione’nin de bir kavalyesi vardır fakat kim olduğunu söylememektedir ve Ron son çare olarak kendisine teklifte bulununca rahatsız olur. Sonunda Harry ve Ron Noel Balosu için çareyi alımlı fakat can sıkıcı Patil ikizlerinde bulurlar. Balonun olduğu Noel gecesinde Ron korkunç elbisesini giyer ve bütün geceyi baloya Viktor Krum’la gelmiş olan Hermione’yi izleyerek geçirir. Harry de bütün geceyi Cho ve Cedric konusunda üzülerek geçirir ve Ron ile Harry biraz gezinmek için balodan ayrılırlar. Bu sırada Hagrid’in, Beauxbaton müdürü Madame Maxime’e bir yarı dev olduğunu itiraf etmesine kulak misafiri olurlar. Balo gecesinden sonra Cedric Harry’ye Altın Yumurta’sı ile birlikte banyo yapmasını tavsiye eder fakat Harry bu konuda ihtiyatlı davranır. Harry Gryffindor binasına döndüğünde Hermione ve Ron’un Hermione’nin neden baloya Ron’la değil de Viktor Krum’la gittiği konusunda bir kavgaya tutuştuklarını görür.

Ertesi gün Hagrid derse gelmez. Çünkü Rita Skeeter onunla ilgili bir makalede dev olan atalarının onu saldırgan ve tehlikeli kıldığını yazmıştır. Hagrid utanç içindedir ve kulübesinden çıkmayı reddeder. Bir Hogsmeade gezisi sırasında Ludo Bagman Harry’ye turnuvada yardım etmeyi teklif eder ve Bay Crouch’un artık işe gelmediğini söyler. Hermione Rita Skeeter’a böyle korkunç makaleler yazdığı için hakaret eder. Harry, Hermione ve Ron Hogwarts’a dönerek Hagrid’i geri dönmeye ikna ederler. Hagrid sadakatlerine minnettardır ve Harry’ye turnuvayı kazanması için yalvarır. O akşam Harry yumurtayı küvete götürür. Yumurta suyun altında Harry’ye kendisinden alınıp göle gömülen değerli bir şeyi kurtarmak için bir saat vakti olacağını açıklayan bir şarkı söyler. Görünmezlik Pelerini altında yatakhaneye dönmekte olan Harry, Çapulcu Haritası’ndan görüp Snape’in odasına giderek orada Bay Crouch’u gözetler. Fakat aniden elinden düşürdüğü Altın Yumurta büyük bir patırtıyla yere yuvarlanır. Filch ve Snape aniden ortaya çıkarlar. Ardından yanlarına gelen Moody,Altın Yumurtasını Harry’ye geri verir ve şatodaki her yeri ve herkesi gösteren Çapulcu Haritası’nı Harry’den ödünç almak ister.

İkinci görevden önceki gece Harry hala suyun altında nasıl nefes alabileceğini bulamamıştır. Kütüphane’de uyuyakalır ve kendisine bir Galsamotu veren Dobby tarafından uyandırılarak ikinci görevin gerçekleşeceği göle doğru yol alır. Galsamotu Harry’de solungaçlar yaratır böylece gölün altında rahatça yüzerek Hermione, Ron, Cho ve Fleur’un kızkardeşini bağlanmış halde uyurken bulur. Harry yüzeye çıkmadan önce bütün yarışmacıların rehinelerini kurtardıklarından emin olmak için suyun altında bekler. Fleur gelmez, bu yüzden Harry hem Ron’u hem de Fleur’un kız kardeşini kurtararak sonuncu olarak yüzeye çıkar fakat onurlu davranışı sebebiyle yine de yüksek puanlar alır.

Kısa zaman sonra Rita Skeeter, Hermione’nin hem Harry’nin hem de Krum’un kalpleriyle oynadığını yazdığı bir makale yayınlar. Harry Hermione ve Ron bu yazıyı İksir dersinde okurlar. Dersten sonra Harry, Karkaroff’un Snape’e kolundaki bir şeyin geri döndüğünü söylemesine kulak misafiri olur. Ertesi gün Harry, Ron ve Hermione’i Hogsmeade’de Patiayak adlı siyah bir köpek kılığındaki Sirius’la buluşurlar. Sirius onlara Barty Crouch’ın oğlunun bir Ölüm Yiyen olduğunun ortaya çıktığını ve Bay Crouch’ın artık işe gitmiyor oluşunu ve Winky’nin onun için Dünya Kupası’nda ayırdığı yere gitmeyişini tuhaf bulduğunu anlatır.

Harry, Hermione ve Ron Hogwarts’a döndüklerinde mutfağa inerek Dobby’ye bir çift çorap hediye ederler ve Dobby çok mutlu olur. Winky hala üzgün ve sarhoştur ve hıçkırıklar arasında eski sahibi için çok gizli bir sırrı sakladığını söyler.

Dört şampiyon, üçüncü görevin yapılacağı labirenti görmeye götürülürler ve dönüşte, Krum Harry’yi kenara çekerek Hermione ile arasında bir şey olup olmadığını sorar. Bu sırada ağaçların arasından perişan halde ağaçlarla konuşmakta olan Bay Crouch çıkar ve çılgınca Dumbledore’u bulması gerektiğini söyler. Krum Bay Crouch ile birlikte beklerken Harry koşarak Dumbledore’u çağırmaya gider. Döndüklerinde Barty Crouch sersemlemiş ve Krum, şaşırtıcı şekilde ortadan kaybolmuştur.

Sirius Harry’ye dikkatli olmasını ve üçüncü görev için büyülerini iyi çalışmasını söyleyen bir mektup gönderir ve Harry bu iki talimatı da ciddiye alır. Kehanet dersinde uyuyakalan Harry rüyasında Voldemort’u görür ve yara izine bastırıp bağırarak uyanır. Harry dersten çıkar ve neler olduğunu Dumbledore’a anlatmaya gider. Dumbledore’un ofisinde gelmesini beklerken Harry Düşünseli’ne doğru bakar ve Dumbledore’un Ludo Bagman, Barty Crouch Jr. ve Karkaroff’un da aralarında bulunduğu Ölüm Yiyen’lerin davalarıyla ilgili anılarına tanık olur. Dumbledore gelir, Harry’yi anıların arasından çıkarır, anlattıklarını dinler ve Voldemort’un güçlenmekte olduğundan endişe duyduğunu söyler.

Üçüncü görevin sabahında Rita Skeeter Harry’nin derste bayılması ve sıkıntılı oluşu üzerine bir yazı yayınlar. Görev gecesi, dört şampiyon labirente girerler ve Harry çok da zorlanmadan yolunu bulmayı başarır. Kısa süre sonra Krum ve Fleur oyundan çıkarlar ve geriye kalan iki şampiyon, Harry ve Cedric kupaya aynı anda ulaşırlar ve kupaya aynı anda dokunmaya karar verirler. Kupanın bir Anahtar olduğu ortaya çıkar ve oğlanların ikisini de çok uzakta bir mezarlığa götürür. Oradaki pelerinli bir adam Cedric’i öldürür ve Harry’yi bağlar. Pelerinli adam, Kılkuyruk elindeki yığını -bu Voldemort’un şu anki halidir- Voldemort’un babasının külleri, Harry’nin kolundan akıttığı kan ve kendi sağ eliyle birlikte bir kazanın içine koyar. Voldemort bedenini geri kazanır ve kazandan çıkar. Kılkuyruk’un kolunda bir Kara İşaret çizer ve ansızın Ölüm Yiyenler etraflarında bir çember halinde belirmeye başlarlar. Voldemort,Harry’ye ve Ölüm Yiyenlere nasıl güçten düştüğünü ve nasıl gücünü geri kazandığını anlatır ve Harry’yi bir düelloya davet eder. Harry kendini ölüme hazırlar fakat tam Voldemort’un “Avada Kedavra” dediği sırada silahsızlandırma büyüsünü yapmayı başarır. İki asadan çıkan ışıklar havada buluşur ve öyle kalır. Bağlantı koptuğunda Voldemort’un eski kurbanları asadan çıkarak Harry’yi korurlar ve ona Cedric’in bedenini alıp Hogwarts’a dönmek üzere Anahtar’a dokunması için yeterli zaman kazandırırlar.

Harry Hogwarts’a döndüğünde bitkin ve sarsılmıştır. Moody onu şatoya taşır ve bir Ölüm Yiyen olduğunu, Harry’nin ismini Ateş Kadehi’ne koyduğunu ve kupayı bir Anahtar’a çevirdiğini itiraf eder. Ayrıca o gece Karkaroff’un Kara İşaret’inin yandığını hissettiğini ve kaçtığını söyler. Moody Harry’yi öldürmeye hazırlandığı sırada Dumbledore ve diğer öğretmenler odaya akın edip Moody’yi sersemletir ve Harry’yi kurtarırlar. Dumbledore Harry’ye, Barty Crouch’ın oğlu Barty Crouch Jr’ın,her saat başı Çok Özlü İksir içerek Moody’nin kılığına girdiğini açıklar. Bir süre sonra iksir etkisini kaybeder ve Harry Barty Crouch Jr’ı görür. Snape ona doğruluk iksiri verir ve Barty,nasıl babasının kendisini hapishaneden kurtardığını ve Winky’nin gözetiminde bir Görünmezlik Pelerini altında yaşamasına izin verdiğini, Bertha Jorkins’in kendisini nasıl keşfederek Voldemort’a haber verdiğini ve Voldemort’un onun için geri döndüğünü anlatır. Ayrıca babasını öldürdüğünü ve nasıl Harry’yi ona götürerek Voldemort’u yeniden gücüne kavuşturmayı umduğunu açıklar. Dumbledore Harry’yi ofisine götürür ve kendisine ve Sirius’a mezarlıkta neler gördüğünü anlatmasını ister. Harry’yi dinledikten sonra Dumbledore, Harry ve Voldemort’un asalarının aynı anka kuşunun tüylerinde yapılma olduklarını bu yüzden iki asa buluştuğunda birinin büyüsünün geri teptiğini açıklar.

Harry yatağa gönderilir ve geceyarısı Fudge ve Dumbledore’un tartışma seslerine uyanır. Dumbledore nafile bir çabayla Fudge’ı Voldemort’un yeni gücüne karşı önlemler almaya ikna etmeye çalışır. Fudge bunun mümkün olduğuna inanmayı reddetmektedir. Harry’ye turnuvanın ödülünü verir ve öfkeyle gider.

Kısa süre sonra dönem biter ve Dumbledore Cedric’in Voldemort tarafından öldürüldüğünü, geleceğin kasvetli olduğunu ve birlikte durmaları gerektiğini anlatan bir konuşma yapar. Londra’ya dönüş treninde Hermione, Ron ve Harry’ye kavanoz içinde bir böcek gösterir -bu böcek Rita Skeeter’ın animagus’udur- ve onu yalan haber yapmaması konusunda uyardığını söyler. Trenden inerken Harry turnuvadan kazandığı altınları Weasley ikizlerine, bir şaka şirketi kurmalarına yardım etmek için verir ve onlardan, altının bir kısmıyla Ron’a yeni bir cübbe almalarını rica eder. Ve Harry yaz tatili için, Dursley’lerin yanına döner.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s