Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin beşinci kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 21 Haziran 2003’te yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Eylül 2003’te yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; beklenmedik bir anda ve yerde karşısına çıkan Ruh Emici’ler; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokmaya çalışan Sihir Bakanlığı; gelmiş geçmiş en berbat Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek…
Dizinin ilk dört kitabında gözlerimizin önünde adeta etten kemikten bir büyülü dünya kuran J. K. Rowling, yaratıcılığıyla yine başrolde: Satırlara ve satır aralarına serpiştirilmiş zekice ayrıntılar, olay örgüsünü daha da zenginleştiriyor ve büyülü dünyaya yeni renkler katıyor. Bu sürükleyici kitabı elinizden bırakamayıp kalınlığıyla ters orantılı hızda okuyacak ve tıpkı Harry gibi bir sonraki okul yılını iple çekerek Hogwarts’tan ayrılacaksınız.

Türkçe baskısı için eserin 2003 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Sevin Okyay ile Kutlukhan Kutlu çevirmişler ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet
— dikkat yazının devamı spoiler içerir —

Harry Potter, teyzesi Petunia ve eşi Vernon Dursley ile can sıkıcı bir yaz geçirmekteyken bir grup Ruh Emici ortaya çıkarak ona ve kuzeni Dudley’e saldırırlar. Kendini ve kuzenini korumak için büyü yapmak zorunda kalan Harry bir grup büyücü tarafından ziyaret edilerek Londra’daki Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya gönderilir. 12 Numara, Harry’nin vaftiz babası Sirius’a aittir ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın karargahıdır. Yoldaşlık, bir grup büyücüden oluşan, Dumbledore tarafından yönetilen ve kendilerini Voldemort ve müritleriyle savaşmaya adamış bir topluluktur. Yoldaşlık, kalın kafalı Fudge tarafından yönetilmekte olan Sihir Bakanlığı’ndan gizlice çalışmak zorundadır. Cornelius Fudge, Voldemort’un geri döndüğüne inanmayı kabul etmemektedir.Harry Ruh Emicilerle savaşmak için büyü kullanmak zorunda kalmıştır, fakat yaşı küçük olan büyücülerin Hogwarts dışında büyü kullanmaları yasak olduğundan Bakanlık’ta disiplin suçuna yönelik duruşması yapılacaktır. Dumbledore’un yardımıyla Harry aklanır ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna dönmesine izin verilir.

En yakın arkadaşlarıyla yeniden bir araya gelen Harry yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeninin Fudge’ın çalışanlarından biri olan Dolores Umbridge olduğunu öğrenir. Geleneksel olarak yeni gelen öğrencileri binalarına yerleştiren Seçmen Şapka öğrencileri ayrışmaya karşı uyarır. Bu sırada Gelecek Postası, Harry hakkında yalan yanlış haberler yapmaya devam etmektedir. Sınıf arkadaşarı Harry’nin arkasından konuşmaktadırlar fakat Harry onları görmezden gelip derslerine odaklanmaya çalışır çünkü Hogwarts’taki her beşinci sınıf öğrencisi gibi Sıradan Büyücülük Düzeyi sınavlarına girmesi gerekmektedir.

Umbridge öğrencilerine Savunma büyüleri göstermeyi reddeder ve Fudge onu Hogwarts’a denetmen olarak atar, böylece oradaki bütün öğretmenleri ve kabiliyetlerini değerlendirebilecektir. Çaresizlik içinde Harry, Hermione ve Ron kendi Karanlık Sanatlara Karşı Savunma gruplarını kurarlar ve bu gruba Dumbledore’un Ordusu adını verirler. 25 öğrenci daha onlara katılır ve mümkün olduğunca sık buluşarak birlikte Karanlık Sanatlara Karşı savunma çalışırlar. Harry durumu konuşmak için vaftiz babası Sirius’la konuşmayı çok istemektedir fakat Umbridge bütün Baykuş Postası’nı ve öğrencilerin dışarıdaki büyücülerle haberleşmek için kullanabileceği bütün şömineleri denetlemektedir. Umbridge Harry’nin bir yalancı olduğunu düşünmekte ve ondan hoşlanmadığını gizlemeye gerek görmemektedir. Sonunda Harry’ye Quidditch oynamayı yasaklar. Weasley ikizleri Fred ve George bu durumu protesto ederek Harry’nin geçen seneki turnuvada kazanıp onlara verdiği parayla Londra’da bir şaka dükkanı açmak üzere Hogwarts’ı terk ederler. Harry Sihir Bakanlığı’nın içinde Esrar Dairesi’nde bir koridorda yürüdüğü nahoş rüyalar görmeye devam eder. Bu rüyalarda Harry koridor boyunca yürümekte ve kendini her yerde cam kürelerin olduğu bir odada bulmaktadır. Her seferinde rüyanın ne anlama geldiğini ya da cam kürelerin neyi temsil ettiğini anlamadan uyanır. Bir gece Harry bir yılan bedeninde olup Bay Weasley’e saldırdığı bir rüya görür ve dehşet içinde uyanır. Profesör McGonagall onu hemen Dumbledore’a götürür. Dumbledore duvardındaki portreleri kullanarak alarm verir ve Bay Weasley Yoldaşlığın iki üyesi tarafından kurtartılır. Sonrasında Dumbledore Harry’den Voldemort’un zihnine girme çabalarını engellemek için Profesör Snape’le Zihinbend çalışmasını ister. Harry Zihinbend’de başarısız olmaktadır çünkü aklını boşaltmakta zorlanmaktadır ve bu yüzden zihnini dış etkilere karşı korumayı başarmakta zorlanır. Bu sırada, ne zaman Voldemort güçlü bir duygu hissetse Harry’nin alnındaki yara izi dayanılmaz şekilde acımaktadır.

Dumbledore’un ordusu çalışmalarına devam etmektedir ve Harry’nin arkadaşları çalışmalarında büyük gelişme göstermektedirler, ta ki Umbridge onları yakalayana dek. Dumbledore grubun bütün sorumluluğunu alır ve Hogwarts müdürlüğü görevinden istifa eder; yerine Dolores Umbridge getirilir. Sıradan Büyücülük Düzeyi sınavları başlar ve Harry bu sırada Sirius’un Voldemort tarafından hapsedilip işkenceye maruz kaldığı bir imge daha görür. Korku içinde Harry onu kurtarmaya karar verir fakat Hermione Voldemort’un onu bilerek Esrar Dairesi’ne çekmeye çalışıyor olabileceği konusunda uyarır. Fakat Harry Sirius için o kadar endişelidir ki başka şansı yoktur.

Harry gizlice Umbridge’in ofisindeki şömineyi kullanarak Sirius’u aramak için Grimmauld Meydanı 12 Numaraya gider. Ev cini Kreacher ona Sirius’un Sihir Bakanlığında olduğunu söyler. Harry Hogwarts’a döndüğü sırada o ve arkadaşları Umbridge tarafından yakalanırlar. Hermione ve Harry Umbridge’i Dumbledore için bir silah sakladıklarını söyledikleri ormana doğru kendilerini takip etmeye ikna ederler. Ormana girdikleri sırada At-adamlar gelip Umbridge’i götürürler. Harry ve arkadaşları uçan yaratıklar olan Testral’lerin sırtlarına binerek Bakanlık’a doğru yola koyulurlar. Vardıklarında Harry çaresizce Sirius’u arar fakat bulamaz ve Hermione’nin haklı olduğunu anlar. Harry cam kürelerden birinin üzerinde kendi adının bir diğerinde de Voldemort adının yazdığını görür. Harry küreyi eline alır ve o sırada Ölüm Yiyenler etraflarını sararlar ve Harry’ye kehaneti kendilerine vermesini söylerler. Harry, Ron, Hermione, Neville, Luna ve Ginny bütün kabiliyetlerini kullanarak Ölüm Yiyenlerle başarıyla savaşırlar ve Yoldaşlığın birkaç üyesi onlara yardıma gelir. Savaşın ortasında Harry elindeki cam küreyi düşürür ve küre paramparça olur. Bu sırada Sirius’un öz kuzeni Bellatrix Lestrange Sirius’u öldürür. Harry yıkılmıştır.

Dumbledore gelir ve Voldemort ile düello yaparlar. Tam Fudge geldiği sırada, Voldemort ve Lestrange kaçarlar. Dumbledore Harry’yi okula göndermeden önce ona cam kürenin bir kehanet taşıdığını ve bu kehanette Harry’nin Voldemort’un haberdar olmadığı bir güce sahip olduğunu söyler. Dumbledore bu gücün sevgi olduğunu açıklar. Kehanetin devamında ya Harry’nin Voldemort’u yok edeceği ya da Voldemort tarafından yok edileceği söylenmektedir. Dumbledore Harry’ye yaz tatilini Dursley’lerle geçirmesinin iyi olacağını söyler.

Annesi Harry’yi kurtarmak için hayatını feda etmiştir ve bu sevgi, kanla mühürlüdür. Harry’nin teyzesi Petunia’da onu evine kabul ederek bu mühürü tamamlamıştır. Bu yüzden Privet Drive’da olduğu sürece, güvende olacaktır. Harry tatsız bir yaz tatili geçirmek üzere, Dursley’lerin evine döner.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s