Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin ilk kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık’ta 26 Haziran 1997’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 Eylül 1998’de yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Nisan 2001’de yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Sıradan bir çocuk gibi yaşarken, kendini büyücülük dünyasının içinde bulan Harry Potter’ın maceralarının ilk bölümü, dünya yayıncılık tarihinde “en kısa sürede en çok satan kitap” unvanına sahip Harry Potter ve Felsefe Taşı, Ülkü Tamer’in çevirisiyle, Türkiye’de. J. K. Rowling’in Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı kitabı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla hayatı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar. J. K. Rowling’in zengin düşgücü, onu bebeğiyle yalnız yaşayan sıradan bir anneden, kitapları dünyada 100 milyondan fazla satan, 40’tan fazla dile çevrilen parlak bir yazara dönüştürdü. Kitapların artık “sanal” ortamda okunmaya başladığı bir çağda, Harry Potter genç kuşağı “gerçek” bir kitabın sayfaları arasında yepyeni bir dünyayı keşfetmenin heyecanıyla tanıştırdı. Bu heyecan daha da artacak: Çok yakında Harry Potter’ın sinema filmi gösterime girecek. Rowling, Harry Potter’ın maceralarını 7 ciltlik bir dizi olarak planlamış. Bu dizinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, Ülkü Tamer’in özenli çevirisiyle, Türk okuruyla buluştu. Dizinin ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası ile üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı da 2001 yılı içinde Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Türkçe baskısı için eserin 1997 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Ülkü Tamer çevirmiş ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet

— dikkat! yazının devamı spoiler içerir —

Hali vakti yerinde bir İngiliz olan Bay Dursley bir gün işe giderken bir şeylerin tuhaf olduğunu fark eder. O gece, Hogwarts adındaki büyücülük okulunun müdürü olan Albus Dumbledore, kendisi de Hogwarts’ta öğretmen olan Profesör McGonagall ve Hagrid adındaki devle Dursley’lerin evlerinin önünde buluşur. Dumbledore McGonagall’a Voldemort adındaki bir kişinin Bay ve Bayan Potter’ı öldürdüğünü ve oğulları Harry’yi de öldürmeye çalıştığını fakat başarısız olduğunu söyler. Dumbledore Harry’yi ve bu durumu açıklayan bir notu bir sepetin içine koyarak onları Dursley’lerin kapısına bırakır.

On yıl sonra, Dursley’lerin evi artık, Harry’ye zorbalık eden oğulları Dudley’nin hükmü altındadır. Dudley her açıdan şımartılmakta, Harry ise merdivenin altındaki dolapta uyumak zorunda bırakılmaktadır. Dudley’nin doğum gününde gittikleri hayvanat bahçesinde bir boa yılanının sergilendiği bölümün önündeki cam ortadan kaybolarak herkesi korkutur. Daha sonra bu olay için Harry cezalandırılır.

Kısa süre sonra, Harry’ye gizemli mektuplar gelmeye başlar. Bu mektuplar Bay Dursley’i endişelendirir ve onları Harry’den alıkoyar fakat mektuplar, evdeki her delikten içeri gelmeye devam eder. Sonunda Bay Dursley, Harry’nin doğum gününden önceki gece, ailesiyle birlikte gözlerden uzak bir adada bir kulübeye gider. Gece yarısı, kapıda büyük bir patırtı duyarlar ve Hagrid içeri girer. Hagrid Harry’ye Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundan bir kabul mektubu uzatır. Harry kendisinin bir büyücü olduğunu yıllardır Dursley’lerin bunu inkar etmeye çalıştıklarını öğrenir. Ailesi de Dursley’lerin anlattığı gibi trafik kazasında değil tüm zamanların en kötü büyücüsü Lord Voldemort tarafından katledilmiştir.

Ertesi gün Hagrid Harry’yi okul materyallerini almak üzere Londra’ya götürür. Önce büyücü bankası Gringotts’a giderler ve Harry ebeveyninin kendisine yüklü bir miktarda miras bıraktığını öğrenir. Büyücülerin alışveriş yeri olan Diagon Yolu’nda alışveriş yaparlar ve Harry’ye okul üniformasını alırlar. Harry kitaplar, iksirler için malzemeler ve son olarak bir asa satın alır -kötü kalpli Voldemort’unkine kardeş bir asa.

Bir ay sonra Harry tren istasyonuna gider ve peron dokuz üç çeyrekten Hogwarts’a giden trene biner. Trende Harry kendisi gibi birinci sınıf olan Ron Weasley ve Hogwarts’a gelmek üzere seçilmiş ve Muggle bir aileden doğma olan Hermione ile arkadaş olur. Okulda birinci sınıflar hangi binaya yerleşeceklerini öğenmek üzere sırayla Seçmen Şapka’yı takarlar. Harry ve Ron, trende kendilerine zorbalık yapan Draco Malfoy ve arkadaşları gibi Slytherin binasına seçilmekten korkarlar fakat o, Ron ve Hermione Gryffindor’a seçilirler. Okul dönemi devam ederken Harry, İksir dersi hocası Profesör Snape’in kendisinden hoşlanmadığını keşfeder. Hagrid ise Harry’ye Snape’in ondan hoşlanmaması için hiçbir sebep olmadığı konusunda güvence verir. Süpürgeleriyle ilk uçuş derslerinde, öğretmenleri yaralanmış olan bir öğrenciyi, Neville’i revire götürürken, öğrencilere yerde kalmaları söylenir. Slytherin binasından Draco Malfoy Neville tarafından yere düşürülen Hatırlatmaca’yı kapar ve bir ağacın tepesine uçar. Malfoy top gibi yuvarlak olan bu Hatırlatmaca’yı uzak bir mesafeye fırlatır ve Harry aşağıya doğru hızla uçarak muazzam bir yakalayış yapar. Profesör McGonagall bu olaya şahit olur ve Harry’yi cezalandırmak yerine, Harry’ye Gryffindor takımında, çok sevilen, süpürgelerle havada oynanan ve büyücü dünyası için futbol kadar ünlü bir oyun olan, Quidditch oynamasını tavsiye eder.

O günün devamında Malfoy Harry’yi gece yarısı bir büyücü düellosu yapmaya davet eder. Malfoy geceyarısı belirledikleri yere gelmez ve neredeyse Harry’nin başı belaya girer. Harry saklanmaya çalışırken girmenin yasak olduğu üçünü kat koridorunda, yanlışlıkla, azgın, üç başlı bir köpeğin koruduğu bir kapı keşfeder.

Cadılar bayramında binada bir trol bulunur. Bütün öğrencilere yatakhanelere kadar eşlik edilir ve fakat Harry ve Ron, yalnız başına olan ve trolden haberi olmayan Hermione’yi bulmak üzere sıvışırlar. İstemeden, trolü Hermione’nin de içinde bulunduğu kızlar tuvaletine kilitlerler. Birlikte trolü yenerler. Hermione Harry ve Ron’u ceza almaktan kurtarmak için yalan söyler ve o zamana kadar yakın arkadaş olmayan bu üç çocuk, ömür boyu sürecek bir dostluğun başlangıcına adım atarlar.

Harry’nin ilk Quidditch maçı sırasında süpürgesi kontrolden çıkar. Hermione bu sırada Snape’in Harry’ye bakarak bir büyü fısıldamakta olduğunu görür. Snape’in Harry’nin süpürgesine büyü yaptığı sonucuna varır ve Snape’in kıyafetini ateşe verir. Harry süpürgesinin kontrolünü geri kazanır ve maçı kazanmak üzere harika bir performans sergiler.

Noel’de Harry’ye babasına ait bir görünmezlik pelerini hediye olarak gönderilir, o da pelerini kullanarak geceleri okulu keşfe çıkar. Ona bakanın en derin arzusunu yansıtan Kelid Aynasını bulur. Harry ona bakar ve annesiyle babasının hayatta olduklarını görür. Bir süre sonra geceleri aynanın karşısından ayrılamaz hale gelen Harry, onu odada gözlemleyen Dumbledore’dan bu efsunlu aynanın sırlarını öğrenir ve ayna başka bir yere götürülür. Noel’den sonra Harry, Ron ve Hermione Gringotts’a yapılan soygunla üç başlı köpek arasında bir bağlantı olduğunu keşfederler. Köpeğin, sahibine ölümsüzlük ve sonsuz zenginlik getirme gücü olan ve Dumbledore’un eski arkadaşı Nicolas Flamel’a ait olan Felsefe Taşı’nı korumakta olduğunu öğrenirler.

Birkaç hafta sonra Hagrid bir poker oyunundan ejderha yumurtası kazanır. Ejderha beslemek yasa dışı olduğundan, Harry, Ron ve Hermione ejderhalarla çalışmakta olan Ron’un ağabeyiyle iletişime geçerler. Ejderhayı okuldan göndermek Hagrid’in başının belaya girmemesini sağlamak için plan yaparlar fakat ejderhayı okuldan gönderdikten sonra öğretmenlere yakalanırlar. Geceleri öğrencilerin yatakhane dışında olmaları yasak olduğundan Harry Ron ve Hermione ağır şekilde cezalandırılırlar ve Gryffindor’dan 150 okul puanı silinir. Dahası cezalarının devamı olarak son zamanlarda öldürülmekte olan tek boynuzlu atları kimin öldürdüğünü bulmak üzere Hagrid’le birlikte Yasak Orman’a gitmek zorunda kalırlar. Harry ormanda tek boynuzlu at kanı içmekte olan kukuletalı ve karanlık bir adamla karşılaşır. Adam Harry’ye saldırmaya çalışır fakat, Harry’ye saldıranın Voldemort olduğunu söyleyen dost canlısı bir At-adam, Harry’yi kurtarır. Harry ayrıca Felsefe Taşı’nı çalmaya çalışanın da Voldemort olduğunu böylece öğrenir.

Harry, Felsefe Taşı’nı Voldemort’tan önce bulmaları gerektiğine karar verir. O, Ron ve Hermione gece yarısı gizlice gidilimesi yasak olan üçüncü kata çıkarlar. Üç başlı köpeği geçmeyi başarırlar ve taşa yaklaşırken pek çok cesaret örneği sergilerler. Harry sonunda kendisini Quirrell’la karşı karşıya bulur ve Voldemort’un ruhu tarafından bedeni ele geçirilmiş olan Quirrell ona ölmesi gerektiğini söyler. Harry’nin Felsefe Taşı’nı bulmayı arzuladığını bilen Quirrell onu Kelid Ayna’nın karşısına getirir ve ne gördüğünü söylemeye zorlar. Harry aynada cebinde Felsefe Taşı ile kendini görür ve o anda Felsefe Taşı’nı gerçekten cebinde hisseder. Fakat Quirrell’a başka bir şey gördüğünü söyler. Bir ses,Quirrell’a çocuğun yalan söylediğini ve onunla yüz yüze konuşmak istediğini söyler. Quirrell kafasındaki sarığı sıyırır ve kafasının arkasındaki Voldemort’un yüzünü açığa çıkar. Quirrell’ın bedeninde yaşamakta olan Voldemort Quirrell’a Harry’yi öldürmesini söyler fakat Quirrell Harry’ye dokunduğunda yanar. Aralarında bir mücadele olur ve Harry kendinden geçer.

Harry kendine geldiğinde, hastanede Dumbledore’la birliktedir. Dumbledore, Harry’yi Quirrell’dan tam zamanında kurtardığını açıklar ve Flamel’la birlikte Felsefe Taşı’nı yok etmeye karar verdiklerini ekler. Harry, Slytherin’lerin yedinci şampiyona galibiyetini kutlamakta olduğu sene sonu şölenine gider. Dumbledore bir açıklama yapmak üzere ayağa kalkar ve Harry ile arkadaşlarının cesaretlerinden ötürü Gryffindor’u fazladan puanlarla ödüllendirir ve bu puanlarla Gryffindor şampiyon olur.

Harry Londra’ya döner ve yazı Dursley’lerde geçirir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı” için 2 yorum

    1. Merhaba. Tüm BadiParmak Podcast bölümlerini Apple Podcasts veya Spotify Podcasts üzerinden herhangi bir akıllı cihaza indirebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Kocaman sevgiler…

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s