Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter ve Sırlar Odası, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 Temmuz 1998’de yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Mayıs 2001’de yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Dursley’ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts’a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts’a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts’takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda’nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz. Harry Potter’ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası’nda J.K. Rowling, bildik öğrenci sorunlarını -kıskançlıklar, rekabetler, çekingenlikler- yer yer ürkütücü, yer yer komik düşsel öğelerle ustaca iç içe geçiriyor. Dizinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı kadar sürükleyici olan bu ikinci kitabı heyecandan soluğunuzu tutarak okuyacaksınız.

Türkçe baskısı için eserin 1998 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Sevin Okyay çevirmiş ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet

— dikkat! yazının devamı spoiler içerir —

Sırlar Odası Harry’nin geride kalan tek ailesi Dursley’le geçirmekte olduğu berbat yaz tatili ile başlar. Teyzesi ve eniştesi tarafından verilen bir akşam yemeği daveti sırasında Harry, Dobby adında bir ev cini tarafından ziyaret edilir. Dobby, Harry’yi geçen sene gittiği büyücülük okulu Hogwarts’a dönmemesi konusunda uyarır. Harry kibarca bu uyarıyı reddeder ve Dobby mutfağa giderek ortalığı yıkıp döker ve Dursley’ler çılgına döner. Dursley’ler öfkeyle Harry’yi yazın geri kalanını merdivenin altındaki dolaptan çıkmayarak geçirmekle cezalandırırlar. Neyse ki, Harry’nin arkadaşı Ron uçan bir arabayla Harry’yi oradan kurtarır ve Harry seve seve yazın geri kalanını Weasley’lerin evinde geçirir.

Okul alışverişi yaptıkları sırada Harry iki talihsiz karşılaşma yaşar. Önce öğretmenlerinden biri olan Lockhart’la karşılaşır ve Lockhart Harry’yle fotoğraf çektirmek için ısrar eder. Sonra, Harry’nin okuldaki ezeli rakiplerinden biri olan Malfoy’un kötü kalpli babası Lucius Malfoy’la karşılaşır. Lucius neredeyse Bay Weasley ile bir kavga başlatır. Harry Hogwarts’a dönmeye hazırlanırken o ve Ron görünmez tren platformuna giremediklerini fark ederler ve Hogwarts’a gitmek için Weasley’lerin uçan arabasını kullanırlar. Zorlukla inmeyi başarırlar ve ikisi de uyarı alırlar. Harry’nin ilgi çekmek için okula uçan bir arabayla geldiğine inanan Lockhart, Harry’nin derslerine girer.

Quidditch antrenmanları başlar ve Draco Malfoy Slytherin’in yeni Arayıcı’sı olur.

Sahada Malfoy Hermione’nin Muggle kökenli olmasını aşağılayarak ona “bulanık” der. Malfoy Hermione’i ile alay ettiği için Harry ve arkadaşları, Cadılar Bayramı’nda hademenin kedisinin bir taşa dönüşmesine neden olan olaydan ve bırakılan tehdit notundan Malfoy şüpheli bulurlar. Kedinin saldırıya uğramasından önce Harry iki kez ürkütücü sesler duyar. İlkin, uyarıyı aldığı sırada, ikinci olarak da şölende, kedinin saldırıya uğramasından hemen önce. Okuldaki herkes telaşa kapılır. Biraz araştırma yapan Harry, Ron ve Hermione 50 yıl önce okulda Sırlar Odası isminde bir oda bulunduğunu ve bu odada bir öğrencinin öldürüldüğünü öğrenirler.

Gryffindor için oynayan Harry, Slytherin’le olan Quidditch maçını kazanır. Oyun sırasında büyülenmiş bir top Harry’ye çarpar ve kolundaki kemiklerin kırılmasına sebep olur. Dobby, Harry’nin sakatlanıp eve gönderilmesini planlayarak topu büyülemiştir. Harry o gece revirdeyken bir birinci sınıf öğrencisinin taşlaştırılmış halde revire getirildiğine tanık olur. Kısa süre sonra Lockhart, öğrencilerin yaklaşan tehlike karşısında kendilerini savunabilmesini onlara öğretmek bir düello kulübü kurar. Düello kulübünün ilk buluşması sırasında Harry yılan dilinde konuşarak bütün öğrencilere korku salar çünkü yalnızca Sırlar Odası’nın açılmasına sebep olan Slytherin’in varisi yılanlarla iletişim kurma yetisine sahiptir. Harry, Neredeyse Kafasız Nick ve Justin Finch-Fletley’nin taşlaştırılmış bedenlerini bulduğunda daha da şüpheli görülmeye başlar.

Suçluyu yakalamaya karar veren Harry, Ron ve Hermione Çok Özlü İksir adında bir iksir yaparlar. Bu iksir onların Slytherin görünümüne kavuşmalarına ve Malfoy’u Sırlar Odası ile ilgili sorgulamalarına yarar. Malfoy’un Slytherin’in varisi olmadığını anlarlar. Bir süre hiç saldırı olmaz ve Sevgililer Günü’nden hemen önce, Harry bozuk bir tuvalette bir günlük bulur. Günlük kızlar tuvaletine musallat olmuş bir hayalet olan Mızmız Myrtle’a aittir. Harry günlüğe yazar ve günlük de yazarak cevap verir. Bu diyalog vasıtasıyla Harry, seneler önce Hagrid’i Sırlar Odası’nı açmakla suçlayan Tom Riddle adındaki gençle tanışır. Korkunç olaylar devam etmektedir. Hermione ve Ravenclaw’dan bir kız da, gizemli bir şekilde taşlaşırlar. Harry ve Ron, Hagrid’le konuşmak için şatodan çıkarlar. Onlar Hagrid’e ulaşamadan, Sihir Bakanı Cornelius Fudge ve Lucius Malfoy, Hagrid’i ve Dumbledore’u Hogwarts’tan uzaklaştırırlar. Hagrid giderken oğlanlara örümcekleri takip ederlerse suçluyu bulabileceklerini söyler. Bir kaç gece sonra, Harry ve Ron örümcekleri takip etmek için gizlice Yasak Orman’a giderler. 50 yıl önce bir kızın ölümüne sebep olan canavarın bir örümcek olmadığını, kızın bedeninin tuvalette bulunduğunu ve Hagrid’in masum olduğunu öğrenirler. Harry ve Ron bir örümcek kolonisi tarafından öldürülme tehlikesi atlatırlar. Kaçmayı başarırlar ve 50 yıl önce öldürülen kızın, Mızmız Myrtle olduğuna karar verirler. Bir kaç gün sonra Ron ve Harry, Hermione’nin taşlaşmış elinde üzerinde Basilisk’le ilgili açıklamalar yazılı bir kağıt parçası bulurlar. Sırlar Odası canavarının Basilisk olduğu kanısına varırlar. Harry ve Ron bu bilgiyle ilgili bir şey yapmaya fırsat bulamadan, öğretmenler Ginny Weasley’nin Sırlar Odası’na girdiğini açıklarlar. Ron, Harry ve Lockhart Myrtle’ın tuvaletinden gizli tünellere düşerler. Lockhart yanlışlıkla kendini büyüleyince Ron ona yardım etmek için kalır ve Harry onları geride bırakarak devam eder. Harry Sırlar Odası’na ulaşır ve orada Ginny’nin taşlaşmış vücudu ve Tom Riddle’la karşılaşır. Tom Riddle, Voldemort’un gençliğidir ve bunca zaman, Ginny’yi günlüğüyle büyülemiştir. Harry, Dumbledore’dan yardım ister. Bir anka kuşu ve sihirli bir şapka ortaya çıkar. Tom bir Basilisk çağırır fakat Anka Kuşu, Basilisk’in gözlerini parçalar. Şapka bir kılıç ortaya çıkarır ve Harry bu kılıcı kullanarak Basilisk’i yener. Harry Basilisk’in dişlerinden birini alıp günlüğe saplayarak Tom’u yok eder ve Ginny uyanır.

Harry macerayı artık görevine dönmüş olan Dumbledore’a anlatır. O sırada Lucius Malfoy yanında Dobby ile öfkeyle odaya girer ve Harry, ona bir çorap hediye ederek Dobby’yi Malfoy’dan kurtarır. Öğrenciler yaz tatili için Hogwarts’tan ayrılırken, şatoda her şey yolundadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s