J.K. Rowling – Çağımızın En Parlak Cadısı

Joanne (Jo) Rowling’in hikayesi 31 Haziran 1965’te Bristol’ün dışındaki Yate Hastanesi’nde başladı ve büyüme çağı İngiltere’nin farklı kesimlerinde devam etti. Rowling yazar olmayı çocukluğunda kafasına koymuştu. Altı yaşında yazdığı ilk hikaye adı “Tavşan” olan bir tavşan hakkındaydı. Yedi lanetli elmas ve onlara sahip kişiler hakkındaki ilk romanınıysa henüz on bir yaşındayken yazdı.

Kendi hayatını anlattığı bir yazısında bahsettiğine göre sonradan siyah bir tavşan edinmiş olan Rowling, “Onu ne zaman kucağıma almaya çalışsam beni acımasızca tırmalıyor. Sanırım bazı şeyler hayal olarak kalsa daha iyi.” diyor.

jo
Fotoğraf: Debra Hurford Brown (2014)

On sekiz yaşında evden ayrıldı ve Exeter Üniversitesi’ne başladı. Üniversite hayatının bir senesini “En sevdiğim yerlerden biri” dediği Paris’te geçirdi. Henüz bilmiyordu fakat üniversitede okuduğu klasikler, iş büyü isimleri yazmaya geldiğinde fazlasıyla kullanışlı olacaktı. Eğitimini tamamladıktan sonra Londra’ya döndü. Uluslararası Af Örgütü dahil olmak üzere pek çok farklı işte çalıştı. Hayatını değiştirecek ilham ona 1990’da, Manchester’dan Londra, King’s Cross’a doğru giden bir trende geldi. Aniden büyücü olduğunu öğrenen bir oğlanın büyücü okulundaki maceraları hakkında yazma fikriyle sonraki beş yılı yedi kitabın haritasını çıkararak geçirdi. Çoğunlukla uzun uzun yazdı ve zamanla bir yığın dolusu hikaye oluşturdu.


The Mugglenet (Emerson Spartz) ve Leaky Cauldron (Melissa Anelli) ile 2005’te yaptığı ropörtajda yazım sürecinden şöyle bahsediyor;

Melissa Anelli, The Leaky Cauldron (MA): Şu an, hikayenin arka planı için kaç kutu dolusu yazın var?

Rowling: Oh, bunu söylemek zor çünkü gerçekten düzensizim ama, evet kutular dolusu var.  Çoğunlukla not defterlerinde çünkü hikayenin arka planı çok değerli ve ben eşyamı çok sık kaybederim bu yüzden tekrar bulup okuyabileceğim bir formata ihtiyacım oluyor. Sonuçta bir kitabı kaybetmek birkaç parça kağıdı kaybetmekten daha zor.

Kitabı yazmaya başlamasından altı ay sonra annesi Anne, on yıldır savaştığı multipi skleroza yenildi. Rowling bu zamanları “Hayatımın en travmatik dönemi” olarak nitelendiriyor. Annesini yitirmenin kederiyle, İngiltere ona dar geliyordu bu yüzden notlarını da yanına alarak İngilizce öğretmenliği yapmak için Porto’ya yerleşti. Annesinin ölümünün Harry’nin aile özlemi ve Voldemort’un ölümü yenme çabası üstünde çok büyük etkisi olmuştur. bu konuda Rowling “Kitaplarım genellikle ölüm hakkında. Voldemort’un ölümü yenme isteğini anlıyorum. Ölümden hepimiz korkuyoruz.” demiştir.

İngiltere’yi ve acısını arkasında bırakma çabasıyla gittiği Porto’da gazeteci Jorge Arantes’le tanıştı, Ekim 1992’de evlendiler. Temmuz 1993’te ilk çocuğu Jessica doğdu. Yine 1993’te psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü eşinden ayrılmasının ardından yanına kızını ve içinde ilk kitabın üç bölümünün yer aldığı valizini alarak Edinburgh’daki kız kardeşinin yanına yerleşti. Beş kuruşsuz ve işsizdi. Pusetinde uyuyan Jessica’yla gittiği kafelerde yazmaya devam etti. Tutunabileceği tek hayali buydu çünkü sosyal hizmetlerden aldığı 280 pound hiçbir şeye yetmiyordu. Bu paranın kesilme riskini alamayacağı için tam zamanlı bir işe de giremiyordu.

elephantThe Elephant House, Rowling’in Harry Potter ve Felsefe Taşı’nı yazdığı kafelerden biri

“İstisnai derecede kısa bir evliliğin ardından işsiz ve yalnız bir anneydim. Bir insanın modern Britanya’da olabileceği en fakir haldeydim. Evsiz olmanın dışındaki her koşulda, bildiğim en büyük başarısızlıktım.”  (2008, Harvard Üniversitesi Mezuniyet Töreni)


1997 yılında kız kardeşinin desteğini alarak, yazdığı ilk üç bölümü yayınevlerine gönderdi ve defalarca reddedildi. Yayınevleri kadını tanımıyor, çocuk kitabı basma riskine girmek istemiyorlardı fakat içlerinden biri, Bloomsbury, Rowling’e hikayenin devamını merak ettiklerini söyleyen bir mektup yolladı. Rowling bu mektup için “Hayatımda aldığım en güzel mektup” diyor. Kitabın basılmasında tek bir pürüz vardı o da Rowling’in kadın olmasıydı. Menajeri genç erkeklerin bir kadın tarafından yazılmış bu kitaba ilgi göstermeyeceğini düşünüyordu. Joanne Rowling, aslında kendine ait olmamasına rağmen babaannesi Kathleen’in adını alarak bizim bildiğimiz adıyla J.K. Rowling oldu.

Kitap için ilk teklifi 1200 pound’du. Bu para onun için bir servetti ve ötesini düşünemiyordu. Kitap önce İngiltere’de (1997) sonra Amerika’da (1998) basıldı. Anlaştığı mebla için başı dönerken sıra 100.000 poundluk antlaşmaya geldi. Sadece bir hayale sarılan Rowling, ayda 280 pound alıyorken bir anda İngiltere’nin en zengin kadını olmuştu. 2011’de bu servetin bir kısmını hayır kurumlarına bağışladı. Harry Potter serisinin yedi kitabı bugüne kadar 450 milyondan fazla sattı ve sayısız ödül aldı. Kitapları bugün, hala, kitapçınızın “çok satanlar” rafında bulabilirsiniz.

Joanne Rowling bugün elli sekiz  yaşında ve 2001’den beri Dr. Neil Murray ile evli. 2003 yılında doğan oğulları David, 2005’te doğan kızları Mackenzie ve Rowling’in 1993 doğumlu kızı Jessica’yla birlikte Edinburgh’da yaşıyorlar.

Harry Potter Serisinin kronolojisi şu şekilde:
Harry Potter ve Felsefe Taşı (İngiltere 26/06/97, Türkiye 2001)
Harry Potter ve Sırlar Odası (İngiltere 2/07/98, Türkiye 2001)
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (İngiltere 8/07/99, Türkiye 2001)
Harry Potter ve Ateş Kadehi (İngiltere 08/07/00, Türkiye 2001)
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (İngiltere 21/06/03, Türkiye 2003)
Harry Potter ve Melez Prens (İngiltere 16/07/05, Türkiye 2005)
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (İngiltere 21/07/07, Türkiye 2007)

Warner Bros, 2001’de Harry Potter ve Felsefe Taşı’ndan başlayarak tüm kitapları beyaz perdeye uyarladı. Son film 2011’de vizyona giren Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2 oldu. Şu an ana seriyi oluşturan yedi kitap, sekiz film bulunmakta.

Rowling’in Diğer Çalışmaları Hakkında Kısa Kısa

 • J.K. Rowling ayrıca iki küçük cilt şeklinde “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar” ve “Çağlar Boyu Quidditch”i yazdı. Bu kitaplar aynı zamanda ana seride de gördüğümüz, Hogwarts öğrencilerinin kullandığı okul  kitaplarıydı. Kitaplar 2001’in Mart ayında basıldı ve geliri bir İngiliz hayır kurumu olan Comic Relief‘e bağışlandı. Aralık 2008’de basılan“Ozan Beedle’ın Hikayeleri”nin geliri de uluslararası yetim çocuk vakfı olan Lumos‘a bağışlandı.
 • 2012’de bir Potterhead’in başına gelebilecek en güzel şey oldu, Pottermore açıldı. Böylece her birimiz seçmen şapka tarafından binalarımıza yerleştirildik, Hogwarts’ta gezdik, derslere girdik, duellolar yaptık.
 • Aynı yıl Rowling’in yetişkinler için yazdığı ilk roman olan “Boş Koltuk” yayımlandı. Bu kitap kırk dört dile çevrildi ve 2015’te BBC tarafından televizyona uyarlandı.
 • J.K. Rowling, ayrıca, Robert Galbraith mahlasıyla, Özel Detektif Cormoran Strike’in yer aldığı suç romanları da yazmaktadır. Little, Brown Yayınevi tarafından basılan bu kitapların ilki, “Cuckoo’s Call” 2013 yılında yayınlanmıştır ve yazarın gerçek kimliği bilinmiyorken bile eleştirmenlerden neredeyse tam not almıştır.  Bunu, 2014’te “Silkworm” ; 2015’te “Career of Evil” takip etmiştir. Serinin bütün kitapları, BBC için, Bronte Film and Television’ın prodüktörlüğünde, yeni bir diziye uyarlanmaktadır. Bu kitaplardan ikisi (Cuckoo’s call ve Silkworm) Pegasus Yayınevi tarafından “Guguk Kuşu” ve “İpekböceği” adıyla Türkçe’ye çevrilmiştir.
 • J.K. Rowling’in 2015 Harvard Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı konuşma da “Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination”  adıyla illüstrasyonlu bir kitap olarak basılmış ve Harvard Üniversitesine finansal destek amacıyla satışa çıkarılmıştır. Kitabın Türkçesi ne yazık ki bulunmamaktadır.
 • 2016’da Rowling,  Jack Thorne ve John Tiffany’yle ortak bir çalışma yürüterek ilk tiyatro oyunu olan “Harry Potter ve Lanetli Çocuk”u yazdı. Oyun günümüzde Londra’nın batı yakasındaki saray tiyatrolarında sahnelenmekte. Oyunun senaryosu Little, Brown tarafından, oyunun prömiyeriyle aynı tarihte, Temmuz 2016’da yayımlandı ve anında çok satanlar listesinde bir numaraya yerleşti.
 • Yine 2016’da Rowling’in “Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar”ı temel alarak senaryosunu yazdığı aynı isimdeki film vizyona girdi. Büyücülük evreninin genişlemesini ve zenginleşmesini sağlayan bu serinin beş filmden oluşacağı açıklandı.
Aldığı Ödüller
 • PEN Amerikan Edebi Hizmet Ödülü, 2016
 • Freedom of the City of London, 2012
 • Hans Christian Andersen Ödülü, Danimarka, 2010
 • Chevalier de la Legion d’Honneur: Fransa, 2009
 • Ömür Boyu Başarı Ödülü, İngiliz Kitap Ödülleri, 2008
 • South Bank Show Üstün Başarı Ödülü, 2008
 • James Joyce Ödülü, Dablin Üniversitesi Akademisi, 2008
 • The Edinburgh Ödülü, 2008
 • Mezuniyet Günü Konuşmacısı, Harvard Üniversitesi, Amerika, 2008
 • Blue Peter Gold Badge, 2007
 • WH Smith Fiction Ödülü, 2004
 • Austrias Prensliği Barış Ödülü, İspanya, 2003
 • İngiliz Kraliyet Onur Nişanı (OBE), 2001
 • Yılın Çocuk Kitabı, İngiliz Kitap Ödülleri, 1998 and 1999
 • Kitapçılar Birliği Yılın Yazarı Ödülü, 1998 and 1999
 • Exeter Üniversitesi, St Andrews Üniversitesi, Napier Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi, Dartmouth Koleji Amerika, Harvard Üniversitesi Amerika ve Aberdeen Üniversitesi’nden Fahri Doktorluk Ünvanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s