Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter ve Melez Prens, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin altıncı kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 Temmuz 2005’te yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Ekim 2005’te yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Büyücüler dünyasında devam eden kargaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir. Harry Potter ve Melez Prens’te de, dizinin ilk beş kitabında olduğu gibi, geçmişte sorulmuş pek çok sorunun yanıtını veren J. K. Rowling okuyucuyu yeni sorularla, Harry Potter’ı da yeni sorunlarla baş başa bırakıyor.

Türkçe baskısı için eserin 2005 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Sevin Okyay ile Kutlukhan Kutlu çevirmişler ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet

— dikkat yazının devamı spoiler içerir —

Lord Voldemort gücünü geri kazanmıştır ve öfkesi hem Muggle dünyasında hem de Büyücü dünyasında hissedilmektedir. Voldemort’un düşmanlarından biri ve Dumbledore’un Voldemort karşıtı koalisyonu Zümrüdüanka Yoldaşlığının bir üyesi olan Severus Snape, Draco’nun annesi ve tutuklu halde bulunan Ölüm Yiyen Lucius’un eşi olan Narcissa Malfoy’la buluşur ve ona Malfoy’u koruyacağına dair bozulamaz bir yemin eder. Dumbledore Harry’yi teyzesi ve eniştesinin evinden almak üzere Privet Drive 4 numaraya gider. Kovuk’a giderken yolda Horace Slughorn’u Hogwarts’ta ders vermeye geri dönmesi için ikna ederler. Harry en yakın arkadaşları Ron ve Hermione ile yeniden bir aradadır. Okul alışverişi yaptıkları sırada Harry Draco ile karşılaşır ve onu Borgin ve Burks’e kadara takip eder. Orada Malfoy’un Borgin’i bilinmeyen bir nesneyi tamir etmesi için tehdit ettiğini işitir. Harry,Draco’nun da babası gibi bir Ölüm Yiyen olduğundan şüphe etmeye başlar. Okula dönerler ve Dumbledore, Harry’yi şaşırtarak bu sene Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersini Severus Snape’in vereceğini açıklar.

Harry’ye daha önceleri “Melez Prens” tarafından kullanılmış bir İksir kitabı gelir. Kitapta sayfa kenarlarına Prens’in yazdığı büyüleri ve notları kullanarak Harry İksir dersinde ustalaşır. Dumbledore ve Harry düzenli olarak buluşup Düşünseli’nden Voldemort ile direkt bağlantılı olan insanlara dair anılara bakarlar. Dumbledore eğer Harry Voldemort’a dair yeterince şey öğrenirse Kehanetin söylediği gibi sonunda karşı karşıya geldiklerinde ona yardımı dokunacağına inanmaktadır. Harry Voldemort’un ailesini, büyükbabası Marvolo’yu, amcası Morfin’i ve annesi Merope’u öğrenmeye başlar. Merope bir Muggle’a aşk büyüsü yapmış ve büyünün etkisi geçtiğinde onun tarafından terk edilmiştir. Voldemort yetim olarak büyümüş ve nahoş ve agresif bir gence dönüşmüştür. Harry ayrıca Voldemort’un ruhunu yediye bölerek yedi farklı Hortkuluk olarak paylaştırmış olduğuna tanık olur. Bunlardan ikisi, Tom Riddle’ın günlüğü ve Marvolo’nun yüzüğü zaten yok edilmiştir. Biri Voldemort’ta, biri bir yılanda, biri Merope’un madalyonunda olup, kalan ikisinin de Ravenclaw, Gryffindor ve Hufflepuff’a ait nesnelerde gizlendiğinden şüphelenilmektedir.

Ron’un adı Lavender olan bir kız arkadaşı vardır ve Hermione bu durumu çok kıskanır. Harry iki arkadaşının çekişmelerinde arada kalır. Bu sırada Harry, Ron’un kız kardeşi Ginny’ye aşık olur. Lavender ve Ron ayrılılar ve Hermione buna çok sevinir.

Harry vaktinin büyük bölümünü Quidditch kaptanı olarak görevlerini yerine getirmek ve Draco’yu takip etmekle geçirir. Harry Draco’yu takip etmek için Çapulcu Haritası’nı kullanır fakat sık sık Draco haritadan kaybolur. Harry haritadan kaybolduğu sıralarda Malfoy’un yedinci katta bulunan ve kullanıcısının isteklerine göre şekillenen İhtiyaç Odası’nda bulunduğunu keşfeder. Harry Draco’nun neler peşinde olduğunu bulmak için elinden geleni yapar fakat Draco’nun odayı tam olarak hangi amaç için kullandığını bilmeden odaya girmesi imkansızdır.

Sonunda Harry ve Dumbledore Merope’un madalyonunu bulup yok ederek Voldemort’u ölümlülüğe biraz daha yaklaştırmak için birlikte Hogwarts’tan ayrılırlar. Madalyonun zehirli bir iksirin altında gizlendiği havzaya ulaşana dek bir çok tuzakla ve zorlukla mücadele etmek zorunda kalırlar. Dumbledore iksiri içer ve Harry Voldemort’un Inferio ordusu ile mücadele etmek zorunda kalır. Madalyonu alıp olabilecek en kısa sürede Hogwarts’a dönerler. Dumbledore bitkindir ve Hogsmeade’e vardıkları sırada gökyüzünde, Astronomi Kulesinin üzerinde bir Karanlık İşaret’in belirdiğini görürler. Hızla kuleye doğru giderler. Vardıklarında Dumbledore büyü yaparak Görünmezlik Pelerini altında gizlenen Harry’yi, duruma müdahale etmemesi için, yerinde dondurur. Draco Malfoy içeri girer ve bitkin halde ve asasından uzakta bulunan Dumbledore’u ölümle tehdit eder. Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın onu ve annesini Voldemort’tan koruyabileceklerini anlatarak Malfoy’u oyalar. Draco asasını indirir ve Snape kuleye girer. Harry hareket edememekte ve konuşamamaktadır ama aşağıdan gelen seslerden Yoldaşlık üyeleriyle Ölüm Yiyenlerin savaşmakta olduğunu duyar. Snape asasını kaldırır ve Dumbledore’u öldürerek onu kuleden aşağı atar. Dumbledore öldüğünde Harry üzerindeki büyüsü bozulur ve Harry hızla dostu ve ustası olan Dumbledore’un intikamını almak üzere Snape’in peşine düşer. Fakat Snape kaçmayı başarır, Harry yıkılmıştır. Dumbledore’la birlikte aldıkları Madalyon’a bakar ve onun bir Hortkuluk olmadığının farkına varır. Madalyonun içinde “R.A.B” tarafından yazılmış bir not vardır. Harry arkadaşlarına gelecek sene Hogwarts’a dönmeyeceğini ve bütün Hortkulukları bularak Voldemort’u yok edeceğini söyler. Hermione ve Ron ona katılmak için söz verirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s