Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları, JK Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisinin yedinci kitabıdır. Orijinal dilinde ilk baskıları Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 21 Temmuz 2007’de yayımlanmıştır. Eserin sesli kitaplarını Birleşik Krallık versiyonunda Stephen Fry ve Amerika Birleşik Devletleri versiyonunda ise Jim Dale seslendirmiştir.

Türkçe’de Yapı Kredi Yayınevi (YKY) tarafından yayınlanan eserin ilk baskısı Ekim 2007’de yapılmıştır ve Türkçe baskı için resmi tanıtımı şu şekildedir:

Harry Potter serisinin tüm dünyada heyecanla beklenen 7. ve son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 6. kitabın sonunda yarım kalan görevlerini tamamlamak için yola çıkmaya hazırlanan Harry ve arkadaşları, bu son kitapta da maceradan maceraya koşuyor.

Türkçe baskısı için eserin 2007 Bloomsbury baskısı temel alınmıştır. Eseri dilimize Sevin Okyay ile Kutlukhan Kutlu çevirmişler ve eser ilk baskıda Mary GrandPre’ye ait kapak tasarımı ile yayımlanmıştır.

Detaylı Özet

— dikkat yazının devamı spoiler içerir —

Voldemort, Harry Potter’ın peşindedir. Malfoy Malikanesi’nde Snape, Voldemort’a arkadaşlarının Harry’yi Privet Drive’dan alıp daha güvenli bir yere yerleştirecekleri tarihi söyler, böylece Voldemort onu yol üzerinde yakalayabilecektir.

Harry, Privet Drive’dan ayrılmak üzere eşyalarını toparlarken Dumbledore’un ölümünün ardından onun için yazılmış iki yazı okur ve Dumbledore’u tanıması gerektiği kadar tanımadığını fark ederek üzülür. Aşağı inerek son kez Dursley’lere veda eder.

Şimdi Yoldaşlığı yönetmekte olan Alastar Deligöz Moody Harry’yi yeni evi olan Kovuk’a götürmek üzere gelir. Harry’nin altı arkadaşı Çok Özlü İksir içip Harry’ye benzeyerek bir tuzak kurarlar ve her biri farklı yönlere doğru uçar. Onların yola çıkacağını bilen Ölüm Yiyenler Harry ve arkadaşlarının peşine düşerek onlara saldırırlar. Voldemort Harry’yi yakalar fakat Harry’nin asası Harry bir şey yapmadan Voldemort’u savuşturur. Harry, Kovuk’a vardığında, arkadaşlarından Moody’nin öldürüldüğünü ve George Weasley’nin yaralandığını öğrenir. Harry Voldemort’un neler yaptığını onun gözlerinden gördüğü imgeler görmeye başlar ve onun bir asa ustasını Harry’yi nasıl öldürebileceği konusunda sorguya çektiğini görür.

Harry, Ron ve Hermione Dumbledore’un onlara bıraktığı görev olan, var oldukları sürece Voldemort’u ölümsüz kılacak olan Hortkulukları bulup yok etmek üzere gerekli kitapları ve aletleri hazırlayarak yola çıkarlar. Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour onlara Dumbledore’un ölmeden önce miras bıraktığı eşyaları getirir. Harry’ye ilk Quidditch maçında yakaladığı Snitch’i ve Scrimgeour’un Dumbledore’a ait olmadığını iddia ederek Harry’ye vermeyi reddettiği Gryffindor kılıcını bırakmıştır. Ron’a ortamdaki ışıkları söndüren bir Işıkemer ve Hermione’ye de Büyücü masallarının olduğu bir kitap bırakmıştır. Hiçbiri bu nesnelerin kendilerine bırakılmasının sebebini anlamamıştır.

Weasley’ler oğulları Bill’in Fleur Delacour’la olan evliliği için bir kutlamak düzenlemişlerdir.Kutlama sırasında Harry Ron’un halası Mauriel‘in Dumbledore hakkında kardeşinin bir Kofti olduğu ve ailesinin onu eve hapsettiği ve Dumbledore’un da zamanında Karanlık Sanatlarla uğraştığı gibi korkunç dedikodulardan bahsettiğini duyar. Kutlama Ölüm Yiyen’lerin saldırısıyla yarıda kesilir; çünkü Voldemort Sihir Bakanlığı’nı ele geçirmiştir ve artık Büyü Dünyasının kontrolü ondadır. Hermione, Harry ve Ron Londra’daki kalabalık bir caddeye cisimlenirler ve kısa süre sonra Ölüm Yiyenlerin saldırısına uğrarlar. Harry’ye vaftiz babası Sirius Black’in bıraktığı büyülü Grimmauld Meydanı 12 Numaraya sığınırlar. Orada “R.A.B” harflerinin önemini çözerler. Üç arkadaş önceki yıl Dumbledore ve Harry’nin, Voldemort’un Hortkuluk’a çevirdiğini bildikleri madalyonun peşine düşerler ve sonunda aradıkları Madalyon’un çalınıp yerine sahte bir tanesinin “R.A.B” imzalı bir notla aynı yere bırakıldığını keşfederler.

R.A.B harflerinin Sirius’un bir Ölüm Yiyen olarak ölmüş olan erkek kardeşinin ismi Regulus Arcturus Black’in kısaltması olduğunu anlarlar. Ve daha önceleri bu evde bir Madalyon gördüklerini hatırlarlar fakat Madalyon artık yerinde değildir. Harry ve arkadaşları o evin cini olan Kreacher’ı çağırırlar. Kreacher onlara Voldemort’un zamanında onu Madalyon’u koruyan güçleri test etmek için kullandığını fakat sonra Regulus’un Voldemort’a hizmet etmek konusunda fikrini değiştirerek Madalyon’u çalarak yerine sahteini koyduğunu anlatır. Madalyonun gerçeğini senelerce kendisinin sakladığını fakat kısa süre önce Mundungus Fletcher’ın onu çaldığını söyler. Harry Kreacher’a Mundungus’u bularak Madalyonu geri almasını emreder.

Kreacher yanında Mundungus’la geri döner ve Mundungus, Dolores Umbridge’in gelip Madalyonu kendisinden aldığını söyler. Ron, Harry ve Hermione Bakanlık çalışanları kılığına girerek Bakanlığa sızıp Madalyon’u çaldıkları sırada, Bakanlığın safkan olmayan büyücüleri temizlemek adına çalışmalara başladığını duyarlar.

Grimmauld Meydanı’na cisimlendikleri sırada Hermione yanlışlıkla bir Ölüm Yiyen’in de peşlerinden gelmesine sebep olur bu yüzden evi terk ederek kaçmak zorunda kalırlar. Bir yerden başkasına kaçarken ormanda kamp yaparlar. Bir sonraki Hortkuluk’u nerede bulacaklarını da, güçlü bir büyüyle korunmakta olan Madalyon’u nasıl yok edeceklerini de bilmemektedirler. Harry, Voldemort’un bir başka asa ustasını asa çalmış bir genç hakkında sorguladığı bir imge görür. Bir gece ormanda bir cincücenin Hogwarts’ta bulunan Gryffindor kılıcının sahte olduğunu söylediğini işitirler. Harry gerçek Gryffindor kılıcının Hortkulukları yok edecek güce sahip olduğuna ve onu bulmaları gerektiğine karar verir. Ron, madalyonun kötü etkileri sebebiyle giderek asabileşir. Nihayet ilerleme kaydedememelerine içerleyerek Harry ve Hermione’yi terk eder.

Harry ve Hermione Godric’s Hollow’a giderek Harry’nin ebeveyninin mezarlarını ve Voldemort onları öldürmeden önce yaşadıkları evi ziyaret ederler. Batilda Bagshot adında yaşlı bir kadın onları eve götürür ve Dumbledore’u tanıdığını ve onlara kılıcı vereceğini umarak onu takip ederler. Fakat kadının aslında ölü olduğu ve bedeninin Voldemort’un yılanı Nagini’nin kontrolü altında olduğu ortaya çıkar. Zorlukla kaçmayı başarırlar ve mücadele sırasında Harry’nin asası parçalanır.

Harry Dumbledore hakkında yazılmış, gençken Kara Büyücü Grindelwald’a yardım ettiğinin ve hatta kendi kız kardeşinin ölümünden sorumlu olduğunun yazıldığı kötü niyetli biyografiyi okur. Biyografideki fotoğraflardan birinde Harry Voldemort’un aramakta olduğu genci görür ve onun Grindelwald olduğunu anlar. Bir gece Harry nöbet tutarken gümüşi ceylan şeklinde bir Patronus yaklaşır ve Harry’yi buzun altında gömülü olan Gryffindor Kılıcı’na götürür. Harry buzlu suya dalar ve boynundaki Hortkuluk Madalyon onu boğmaya çalışır. Tam o sırada geri dönmüş olan Ron, Harry’yi kurtarır, kılıcı alır ve Madalyon’u yok eder.

Harry, Ron ve Hermione, Hermione’nin kendine bırakılan kitapta tuhaf bir sembol fark etmesi üzerine o sembolü taşımakta olan Xenophilius Lovegood’u ziyarete giderler. Xenophilius, o sembolün Ölüm Yadigarları adı verilen üç nesneyi temsil ettiğini açıklar; Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini. Bu nesneler Ölüm tarafından yapılmıştır ve sahibine Ölüm’e karşı üstünlük sağlar.

Xenophilius Bakanlıkta hapsedilmiş olan kızı Luna’yı kurtarmak umuduyla onları Ölüm Yiyenler’e ele verir fakat zorlukla kaçmayı başarırlar. Harry, Ölüm Yadigarları’nı araştırma konusunda bir takıntıya kapılmıştır ve Hortkulukları arama görevini bir kenara bırakır. Harry yanlışlıkla Voldemort’un ismini söyler ve bu bir büyüyü harekete geçirerek o an Ölüm Yiyenler tarafından yakalanmalarına ve Malfoy Malikanesi’ne götürülmelerine sebep olur.

Malfoy Malikanesi’nde Bellatrix Hermione’ye kılıcı nereden aldıklarını söylemesi için işkence eder; çünkü Kılıç’ın onu Gringotts’taki kasasında olması gerekmektedir ve başka neleri almış olabileceklerinden endişelidir.

Malfoy’ların eski ev cini Dobby, Harry ve arkadaşlarıyla birlikte Luna Lovegood’un, asa yapımcısı Ollivander’ın ve cincüce Griphook’un da kaçmasına yardım eder.Harry herkesi Ron’un ağabeyi Bill’in kır evine götürür. Harry, Voldemort’un Hortkuluklarından birinin Bellatrix’in Gringotts’taki kasasında olduğundan şüphelenir, çünkü Bellatrix çok kaygılı görünmüştür ve Harry, Griphook’u kendisini kasaya gizlice sokması için ikna eder. Griphook’un yardımıyla Harry, Ron ve Hermione’i kasaya sızarak bir Hortkuluk olan Hufflepuff Kupasını alır ve bir ejderhanın sırtında kaçarlar.

Harry gördüğü bir imgeden diğer Hortkuluk’un Hogwarts’ta olduğunu öğrenir ve Hogwarts yakınlarındaki Hogsmeade’e giderler.

Orada Dumbledore’un ağabeyi Aberforth’la buluşurlar ve Aberforth, İhtiyaç Odası’nda Dumbledore’un Ordusu buluşmalarını da organize etmekte olan Neville Longbottom’ı çağırarak Hogwarts’a girmelerine yardım eder. Harry kendisini desteklemekte olan Dumbledore’un Ordusu’ndaki arkadaşlarına akıllarına okulla ilgili, son Hortkuluk olabilecek bir nesne gelip gelmediğini sorar. Ravenclaw öğrencileri ona Rowena Ravenclaw’un kayıp Diademinden bahsederler.

Harry diademi aramaktayken Voldemort’un yolda olduğu haberini alan Hogwarts öğrencileri ve öğretmenleri, okulu korumak için toplanırlar. Voldemort ve müritleri Hogwarts’a saldırırlar ve savaş sırasında Harry kayıp diademi bularak yok eder.

Harry, Dumbledore’un asasına sahip olabilmek için Voldemort’un Snape’i öldürdüğüne tanık olur; çünkü Snape Dumbledore’u öldürdüğü için, ölene dek asa Snape’e ait olacaktır. Snape ölmeden önce Düşünseli aracılığıyla Harry’ye hatıralarını bırakır. Harry müdürün ofisindeki Düşünseli’ne giderek Snape’in hayatındaki en önemli anıları izler. Ve başından beri onun hakkında yanıldığını anlar. Snape hayatı boyunca Harry’nin annesi Lily’ye aşık olmuştur. Ve bütün yaşamını Harry’yi korumak için Dumbledore’un himayesinde Voldemort’u gözetleyerek geçirmiştir.

Harry Snape’le Dumbledore’un bir konuşmasından Voldemort’un bir parçasının kendi içinde olduğunu, yani son Hortkuluğun kendisi olduğunu ve Voldemort’un öldürülebilmesi için, kendisinin ölmesi gerektiğini öğrenir. Harry’nin ölümünden önce halledilmesi gereken bir hortkuluk daha vardır: Yılan Nagini. Bu görevi Neville’e bırakan Harry kendi sonuna ilerlemeye karar verir. Harry ormana gider ve Voldemort’un kendisini öldürmesine izin verir.

Gözlerini açtığında, King’s Cross istasyonundadır. Dumbledore yanına gelir ve ölmediğini, Lily Potter’ın Harry’ye yaptığı koruma büyüsünün Voldemort yeniden bedenlenirken Harry’nin kanını kullandığı için Voldemort’un bedeninde hayatta kaldığını anlatır. Dahası, Voldemort’un onu öldüremeyeceğini o yüzden geri dönüp onu öldürebileceğini söyler.

Voldemort öldürdüğünü sandığı Harry’nin bedenini alarak Hogwarts’a gider ve teslim olmalarını söyler. Hogwrarts’taki öğretmenler ve öğrenciler Voldemort’la savaşırlar ve Neville, Gryffindor kılıcını kullanarak Voldemort’un yılanı Nagini’yi, son Hortkuluğu öldürür. Son bir savaş gerçekleşir, Harry’nin ölmediği anlaşılır ve Harry Voldemort’u öldürmek üzere bir düelloya girer. Voldemort, ölümcül lanet ile alt edilir ve Hogwarts Savaşı sona erer.

Savaştan tam 19 sene sonrasının anlatıldığı epilogda, Harry Ginny ile evlenmiştir ve çocuklarını Hogwarts’a yolcu etmektedirler. Ron ve Hermione de evlenmişlerdir, iki ailede huzur içindedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s